Jęczmień na oku to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Wywołany jest poprzez zarażenie gronkowcem na brzegach powiek, gruczołach przyrzęskowych lub tarczykowych. Przeważnie występuje przy linii rzęs, na zewnętrznej stronie powieki.
Jęczmień na oku może występować w dwóch, podstawowych odmianach. Może to być jęczmień zewnętrzny, albo wewnętrzny. Jęczmień wewnętrzny spowodowany jest zapaleniem gruczołów tarczykowych. Jest mało widoczny, ale bardzo bolesny. Ma postać żółtej grudki, która jest widoczne po podniesieniu powieki. W trakcie leczenia nie będzie ona pękała, tylko zanikała. Jęczmień zewnętrzny powstaje na skutek gronkowcowego zapalenia gruczołów Zeissa lub Molla. Występuje przede wszystkim na zewnętrznej powiece. Ma postać czerwonej plamki, bardzo bolesnej. W trakcie leczenia początkowo pęka, a potem zasycha.
Przyczyny powstawania jęczmienia na oku mogą być różne. Często powstaje on wtedy, kiedy dotyka się powieki brudnymi rękami, albo kiedy przebywa się długo pomiędzy środkami chemicznymi, czy pośród dymu papierosowego. Na powstawanie jęczmienia bezpośredni wpływ ma także stan zdrowia pacjenta i jego odporność. Jęczmień na oku pojawia się najczęściej u dzieci, albo u osób, które chorują na łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, cukrzyce.
Objawy jęczmienia na oku to przede wszystkim łzawienie, obrzęk powiek, zaróżowienia, zwiększona wrażliwość na światło, a także bóle w okolicach powiek.
Jak leczyć jęczmień na oku w warunkach domowych?
Na młody jęczmień wystarczy zażyć tabletki, które można kupić w aptece bez recepty. Pęknięcie jęczmienia można także przyśpieszyć za pomocą specjalnych maści, albo zwykłych, ciepłych kompresów. Można do nich dodać ziele świetlika, albo świeżą pietruszkę. Okłady te powtarzane powinny być kilka razy dziennie, przez około piętnaście minut.
Jeżeli po upływie dwóch, trzech dni domowe leczenie nie przyniesie rezultatów trzeba wówczas udać się po pomoc do specjalisty. Będzie to lekarz okulista, który przepisze antybiotyk.
Na stronie internetowej wrosinski.pl dowiedzieć się można wszystkiego na temat choroby, jaką jest jęczmień i metod jej leczenia. Można także od razu umówić się na wizytę u okulisty. Pilna wizyta będzie niezbędna, ponieważ może pojawić się obrzęk całego oka, albo sino-czerwona obwódka. Mogą także nastąpić zaburzenia widzenia, powiększenie węzłów chłonnych lub zgrubienie powieki, czy też wypadanie rzęs.
W trakcie wizyty okulista przeprowadzi fachową diagnozę, a jeśli potwierdzi się obecność jęczmienia na powiece, rozpocznie fachowe leczenie. Lekarz ten wyklucza albo potwierdza również to czy pacjent nie ma gradówki. Jest to ciężkie schorzenie, które przypomina trochę jęczmień, ale jest o wiele poważniejsze. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty.
W klinice dr. W. Rosińskiego można skutecznie pozbyć się jęczmienia na oku, ale także wielu innych przypadłości. Jest to klinika medycyny estetycznej, w której można przeprowadzać różne, coraz bardziej popularne zabiegi z tej dziedziny.