Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko zawsze było zdrowe, nie cierpiało na żadne dolegliwości i dobrze się rozwijało. Do tego potrzebne są oczywiście m.in. składniki odżywcze i witaminy, zawarte w posiłkach. Dobrze skomponowana dieta to podstawa zdrowia, więc wszyscy rodzice bardzo cieszą się, gdy ich dzieci mają apetyt i chętnie jedzą podawane produkty. Z kolei moment, gdy roczne dziecko nie chce jeść, jest zwykle powodem do zmartwień i obawy, czy na pewno wszystko jest w porządku, szczególnie jeśli maluch wcześniej nie wykazywał żadnych problemów z jedzeniem. Gdy namawianie, proszenie i zachęcanie nie pomaga, pojawia się coraz większy niepokój. Przyczyny takiej sytuacji bywają bardzo różne.
Roczne dziecko nie chce jeść
Co więc robić, gdy roczne dziecko nie chce jeść? Najpierw należy zachować spokój i zastanowić się, jak długo ten stan trwa. Jeśli to maluch zamienił się w niejadka dziś czy wczoraj, być może nie ma żadnych powodów do niepokoju. Dłuższe odmawianie jedzenia może jednak dać do myślenia. Warto jednak wiedzieć, że w okolicach 12. miesiąca brak apetytu bywa dość często spotykany. Jednym z powodów jest to, ze dziecko rozwija się, dorasta, nabywa kolejnych umiejętności, przeżywa więcej różnego typu emocji. Maluch staje się aktywny – często zaczyna stawiać pierwsze kroki, a przynajmniej podnosić się i stawać na nogach. Daje mu to wiele możliwości, których nie miał dotychczas, w związku z tym chce wykorzystać nowe zdolności i jedzenie zwyczajnie schodzi na dalszy plan. Spożywanie posiłków wydaje się mniej interesujące niż spacerowanie przy regale i oglądanie tego, co stoi na półce.
Ząbkowanie a niechęć do jedzenia
Kolejna przyczyna tego, że roczne dziecko nie chce jeść dotyczy uzębienia. Niemowlę po szóstym miesiącu życia wchodzi już z reguły w okres ząbkowania. Wyżynanie się poszczególnych zębów bywa bardzo bolesne. Dziąsła stają się rozpulchnione i obolałe. Mogą nawet krwawić, pojawiają się niekiedy obrzęki, afty, całość na dodatek swędzi. Dziecko w dwunastym miesiącu życia ma już zazwyczaj przynajmniej jedynki i zwykle wyrastają mu wówczas górne i dolne dwójki, a wkrótce również czwórki. Nie jest to łatwy czas ani dla malucha ani dla rodziców. Opuchlizna w jamie ustnej jest tak nieprzyjemna, że ból wywołuje płacz, obniżenie nastroju, spadek sił i energii, bezsenność, często gorączkę, a przez to również brak apetytu. Gdy boli dziąsło, raczej trudno jest spożywać posiłki w normalny sposób. Jeśli więc roczne dziecko nie chce jeść, warto zajrzeć do jego buzi i sprawdzić, czy nie jest to wina ząbkowania. Trzeba również bacznie obserwować malucha, ponieważ brak apetytu może wiązać się z jakąś chorobą, zatruciem czy infekcją. Jeśli dojdą bóle brzucha, wzrost temperatury, zaparcia, torsje, biegunka, należy zgłosić się do lekarza. Na pewno nie wolno zmuszać niemowlaka do jedzenia.
Jak uatrakcyjnić posiłki dla dziecka?
Jeśli roczne dziecko nie chce jeść, trzeba również zastanowić się, czy jego posiłki są wystarczająco smaczne lub atrakcyjne. Maluch rośnie, może spożywać już całkiem pokaźną ilość produktów, jego potrzeby odnośnie wrażeń smakowych również wzrastają. Podawanie mu wciąż tego samego staje się dla niego nudne i zwyczajnie traci chęć do jedzenia. Podobnie jest wtedy, gdy posiłek przestaje mu już smakować. Może wystarczy więc urozmaicić jego jadłospis, wprowadzić nowe rzeczy lub podawać je w innej formie (np. zamiast rozgotowanej na papkę marchewki, pokroić ją w słupki czy plasterki). Wystarczy tu uruchomić nieco kreatywność i wyobraźnię.
Warto pomyśleć o tym, że nawet dorosły człowiek straciłby apetyt, gdyby każdego dnia miał jeść na obiad np. ryż z jabłkami i zupę pomidorową. Choć obie z tych potraw są niewątpliwie bardzo smaczne, to po którymś razie z rzędu ma się ochotę jednak na coś innego. Z dziećmi bywa identycznie. Warto zaproponować maluchowi nowe rzeczy – jest wtedy duża szansa na to, że znów nabierze apetytu. Ważne jest także to, aby pozwolić dziecku na samodzielność przy posiłkach. W wieku 12 miesięcy może spokojnie jeść już samo. Oczywiście wymagać będzie pewnej pomocy i prawdopodobnie efektem będzie brudna buzia, ręce i wszystko wokół, jednak taka metoda może wpłynąć na większe zainteresowanie dziecka tematem jedzenia.
Regularne spożywanie posiłków przez dziecko
Bardzo ważną rzeczą jest też uregulowanie rytmu dnia malucha w kwestii posiłków. Zdarza się bowiem tak, że jeśli roczne dziecko nie chce jeść w ciągu dnia, przyczyna tkwi w spożywaniu nadmiernej ilości mleka w nocy. Zwłaszcza pokarm matki jest bardzo kaloryczny, dlatego karmione w ten sposób dziecko może budzić się syte i nie mieć przez kilka godzin ochoty na spożywanie czegokolwiek innego. Warto więc przestawiać nieco malucha, zwłaszcza gdy ma już skończony rok. Dziecko musi być przyzwyczajane do tego, że w dzień zjada pięć podstawowych posiłków, bez zbyt dużej ilości przekąsek w międzyczasie – dokładnie tak, jak powinien robić każdy inny człowiek. Trzeba zwracać też uwagę na odstępy między posiłkami – gdy zbyt szybko po drugim śniadaniu zechcemy podać obiad, nie dziwmy się, że roczne dziecko nie chce jeść, bo może zwyczajnie jeszcze nie być głodne. Wystarczy odczekać nieco więcej czasu i może okazać się, że maluch chętnie je potrawę, jaką mu zaserwujemy.