Ciąża i okres

Bardzo często kobieta odkrywa, że jest w ciąży kiedy nie dostaje miesiączki w oczekiwanym terminie. Jednak wiele pań ma nieregularne okresy i nie są w stanie tak szybko zorientować się, że doszło do zapłodnienia. Częstym problemem jest także plamienie czy też nawet krwawienie w ciąży. Każdą taką sytuację należy skonsultować z ginekologiem. Zatrzymanie miesiączki nie jest jedynym objawem ciąży, często kobiety stają się senne i zmęczone, towarzyszą im poranne i wieczorne nudności. Zachwiana gospodarka hormonalna i silne oddziaływanie progesteronu sprawia, że życie w ciąży to jak uczuciowa przejażdżka rollercoasterem. Panie skarżą się także na wycieczki do toalety, powiększająca macica uciska na pęcherz stąd wzmożona potrzeba oddawania moczu.

Ciąża i okres

Ciąża i okresWiele kobiet pyta czy ciąża i okres mogą istnieć jednocześnie. Podczas trwania ciąży miesiączka ustępuje lecz pojawiają się przypadki gdzie plamienie towarzyszy w pierwszych miesiącach. Pojawia się w terminie okresu i jest dużo słabsze niż wcześniej, może towarzyszyć ból podbrzusza. Taki stan zdarza się aż do 4 miesiąca ciąży, kiedy to jajo płodowe nie wypełnia całej macicy. Tak jak przy normalnej miesiączce złuszcza się w tym przypadku tylko fragment błony śluzowej. Mimo wszystko pod koniec I trymestru trudno już nie zauważyć ciąży ponieważ doskwierają najczęściej dolegliwości w postaci nudności, senności, wrażliwości na zapachy czy tkliwe piersi.

Około 2 tygodnia dochodzi do krwawienia implantacyjnego. Zarodek zagnieżdżając się w macicy może być przyczyną plamienia jednak nie trwa one długo i raczej nie jest obfite. Jajeczko podczas ”wkręcania” w błonę może natrafić na naczynia krwionośne. Wtedy zaczyna ono przepuszczać krew stąd widoczne plamienie.

Ciężarne powinny zwracać uwagę na wydzieliny z pochwy, każda widoczna krew jest powodem do niepokoju i nie można jej bagatelizować. Ciąża to duży wysiłek dla organizmu, plamienie świadczy czasami o nieprzygotowaniu ciała kobiety do nowej roli. Zmiany hormonalne, rozszerzanie się naczyń krwionośnych, spadek dopływu krwi do mózgu może nadszarpnąć siły organizmu. Niepokojąca wydzielina daje czasami znać, że organizm nie jest gotowy na taki wysiłek i zmiany, przemęczenie i stres powodują także mimowolne odrzucanie ciąży.

Zawsze warto się zbadać

Jeśli w błogosławionym okresie kobiety doświadczają ostrych bólów podbrzusza, któremu towarzyszy krwawienie, skrzepy czasami nawet wymioty i omdlenia, muszą pilnie zostać zbadane. Może to być przypadek ciąży pozamacicznej. Jajo płodowe powinno prawidłowo zagnieździć się w ścianie macicy gdy jednak zarodek znajduje się w jajowodzie czy szyjce macicy musi on zostać usunięty bowiem zagraża życiu matki. Charakterystyczny dla tej niebezpiecznej sytuacji jest mocny ból pleców z jednej strony. Na ciążę ektopową może wpłynąć endometrioza, przy przeroście macicy jajeczku trudno odpowiednio znaleźć miejsce w błonie. Problemem jest również zwężenie jajowodu, występują wtedy duże trudności z przedostaniem się zarodka do macicy. Drogi rodne nie powinny być przewiane lub namarznięte, grozi to licznymi powikłaniami jak zapalenie przydatków. Stany zapalne należy leczyć. Bakterie mogą wywołać w późniejszym czasie zmiany chorobowe i zniekształcenie jajowodów.

Poronienie

PoronienieKolejnym przykrym zdarzeniem może być poronienie. Progesteron – hormon, który odpowiada za zachwianie równowagi psychicznej przyszłych mam i dręczenie ich huśtawkami nastrojów spełnia też bardzo ważną rolę – podtrzymuje ciążę, jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie zarodka. Spulchnia on błonę dzięki jego właściwością jajeczko ma idealne warunki do zasiedlenia. Gdy ciężarna cierpi na jego brak może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Nie podjęcie leczenia luteiną skutkuje poronieniem. Do 12 tygodnia ciąży może wystąpić poronienie samoistne spowodowane niskim poziomem progesteronu oraz obecnością przeciwciał antykardiolipinowych. Jeśli istnieją w organizmie wspomniane przeciwciała, może on odrzucać każdą ciążę. Przyjmowanie zastrzyków z heparyny do porodu, znacznie zwiększa prawidłowy rozwój płodu.

Uwaga na wszelkie infekcje

Zakażenie w obrębie dróg moczowych także może odrzucić zarodek. Wszelkie stany infekcji w drogach rodnych i pęcherza moczowego zagrażają przebiegu ciąży, lekarz w takich sytuacjach przepisuje antybiotyk czy globulki dopochwowe. Gdy po 18 tygodniu wykształci się łożysko, ryzyko poronienia zmniejsza się lecz należy przyjmować m.in. magnez aby zminimalizować napięcie mięśni i skurczy. Problemem staje się zła budowa szyjki macicy. Jeżeli kanał szyjki jest szeroki może dochodzić do przedwczesnych porodów. Profilaktyką w takich przypadkach jest szew lub krążek.

Plamienie w ciąży może być również oznaką choroby jak torbiele, guz, żylaki pochwy czy nadżerka. Krew jest wtedy świeża, mogą występować skrzepy.

Każda kobieta w ciąży i jej otoczenie powinno dołożyć wszelkich starań aby okres 9 miesięcy przebiegał w odprężeniu i radości. Stres i narzucenie sobie wielu obowiązków nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednia profilaktyka i badania w ciąży chronią przed groźnymi sytuacjami. Pamiętajmy gdy plamimy albo krwawimy w ciąży udajmy się do ginekologa a USG rozwieje wątpliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here