Żywienie a stres

Stres jest bardzo specyficznym stanem naszego organizmu. Pojawia się wtedy, gdy czynniki wywołujące stres przeważają nad czynnikami obronnymi. Tak naprawdę, stres może pojawić się zawsze i wszędzie, inicjują go różnorakie bodźce, psychiczne, fizyczne i fizjologiczne, dla każdego człowieka inne.

Czy nasza dieta ma związek ze stresem?

Sposób żywienia może mieć duży związek z naszym stanem psychicznym. Żywienie jest w stanie pogłębiać stany depresyjne, ale także stymulować do pobudzenia organizmu. Posiłki posiadają w sobie wiele witamin i minerałów, które bardzo wyraźnie wpływają na naszą psychikę. Stres jest bardzo groźny dla naszego organizmu. W sposób pośredni, jak i bezpośredni wpływa na rodzenie się niektórych chorób, np.: chorób układu krążenia, układu pokarmowego lub nawet raka sutka.

Jakie składniki wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i jednocześnie łagodzą stres?

Jak powinniśmy się odżywiać, by pokarm miał tylko pozytywny wpływ na nasz stan emocjonalny? Otóż żywność bogata jest w wiele substancji psychoaktywnych. Już wiele lat temu zostały zauważone zależności pomiędzy spożywaniem produktów, a naszym stanem psychicznym.

Wśród składników odżywczych, które posiadają pozytywny wpływ na naszą psychikę znajdują się węglowodany, witaminy B1, B6, B12, białko, w którym znajdują się aminokwasy tryptofan i tyrozyna, witaminy A, C, E, flawonoidy, beta karoten, magnez, cynk, selen, miedź i mangan.

Węglowodany powodują szybki wzrost poziomu endorfin w organizmie, przez co czujemy się szczęśliwsi, jesteśmy pozytywnie nastawieni do świata i życia. Spożywanie białka, które posiada w sobie cenne aminokwasy, umożliwia powstawanie serotoniny. Jej prawidłowy poziom wpływa na nasze samopoczucie, mamy mniejszą tendencję do smutku i przygnębienia.

dieta ma związek ze stresem

Witamina B1 ma moc zwiększania aktywności neuroprzekaźnika acetylocholiny, dzięki czemu korzystnie wpływa na układ nerwowy. Witamina B12 jest jedną ze składowych podczas tworzenia otoczki mielinowej wokół włókien nerwowych. Umożliwia to przewodzenie impulsów nerwowych. B12 jest witaminą, która występuje głównie w mięsie. Witamina B6, podobnie jak tryptofan, uczestniczy w syntezie serotoniny.

Bardzo ważny w diecie człowieka jest magnez. Wpływa on pozytywnie na nasz układ nerwowy. Jego poważne braki mogą wywoływać stany depresyjne oraz zmniejszenie napięcia mięśni.

Prawidłowa, zbilansowana dieta to idealne rozwiązanie naszych problemów ze stresem. Z opracowaniem diety najkorzystniej zwrócić się do wykwalifikowanego dietetyka, który weźmie pod uwagę wszystkie nasze dane. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że samodzielne, codzienne gotowanie 5 posiłków nie jest dla nas, wtedy możemy zamówić dietę pudełkową z dowozem. W tej czynności rewelacyjnym pomocnikiem okazuje się porównywarka cateringów dietly.pl. Wystarczy, że podkreślimy tam interesujące nas współczynniki wraz z miejscem zamieszkania, a dietly.pl ukaże nam listę dostępnych cateringów np. catering dietetyczny Gdańsk. Do nas będzie należał ostateczny wybór, jednak dzięki porównywarce, która chowa w sobie również cenniki, ofert i opinie poszczególnych firm cateringowych, na pewno postawimy na najlepszą!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here