Wyświetlacze OLED w przemyśle

0
1213

Technologia OLED była wykorzystywana do tej pory w produkcji telewizorów, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Od niedawna zaczęła pojawiać się również w zakładach przemysłowych – wyświetlacze OLED stanowią elementy maszyn lub oświetlenia.

Dlaczego technologia OLED jest tak pożądana?

Wyświetlacz OLED wypiera stosowany dotąd powszechnie wyświetlacz LCD. W porównaniu do swojego poprzednika, ekran OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia, ponieważ sam emituje światło. Pozwala też na uzyskanie wysokiego kontrastu i głębi kolorów, co znacznie poprawia jakość obrazu.

Wyświetlacze OLED są też cieńsze niż typowe wyświetlacze LCD. W przemyśle szczególnie istotny jest jednak okres żywotności, który wynosi nawet 110 000 godzin pracy, oraz szeroki zakres temperatur, w których mogą pracować te wyświetlacze – od -40°C do aż 80°C.

OLED w motoryzacji

Rozwój technologii OLED i jej ciągle rosnąca popularność sprawiły, że wyświetlacz OLED stał się elementarnym wyposażeniem nowych, luksusowych aut. Początkowo oświetlenie OLED pojawiało się jedynie we wnętrzu samochodów. Lampki OLED znacznie poprawiły komfort świetlny we wnętrzach pojazdów.

Obecnie oświetlenie OLED zaczęto już montować także na zewnątrz samochodów. Wykorzystano w tym celu niezwykłą elastyczność diod OLED, dzięki której było możliwe stworzenie trójwymiarowych modułów, zainstalowanych następnie w tylnych światłach pozycyjnych w samochodach marki Audi.

OLED w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Wyświetlacze OLED są też wykorzystywane w nowoczesnych maszynach produkcyjnych. Ze względu na brak konieczności dodatkowego podświetlenia, wyświetlacz OLED jest bardziej ekonomiczny – generuje mniejsze koszty, szczególnie kiedy maszyna pracuje przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Technologia OLED jest też bardziej przyjazna dla ludzkiego wzroku, pozwala lepiej doświetlić stanowisko pracy. Możliwe manipulowanie natężeniem oświetlenia, co ma znaczny wpływ na efektywność pracy ludzi i ich koncentrację.

Wykorzystanie wyświetlaczy w technologii OLED nie sprawdzi się jednak w maszynach i urządzeniach, które zmuszone są pracować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub na zewnątrz budynków. Wyświetlacze OLED są bardzo wrażliwe na wilgoć, opady atmosferyczne lub poranną rosę – przy kontakcie w wodą wyświetlacz narażony jest na trwałe uszkodzenia.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here