Wychowanie szczeniaka

Aby dobrze wychować naszego szczeniaka trzeba mieć na pewno bardzo dużo cierpliwości. Mały szczeniak rozprasza się praktycznie wszystkim, ważne jest to aby dawać mu odnajdywać się w każdych warunkach. Najtrudniejsze w wychowaniu szczeniaka jest nauczenie go czystości, czyli tego aby swoje potrzeby fizjologiczne załatwiał na zewnątrz. Jest to trudne ze względu na to, że w początkowym okresie powinniśmy z psem wychodzić bardzo często. Tak naprawdę te pierwsze tygodnie będą się kręciły tylko wokół psa.

Karcenie psa

Karcenie psaJeżeli pies jest naszym domowym pupilem, wtedy karcenie psa i krzyki nam nie pomogą, a wręcz przeciwnie pies zacznie z czasem się nas bać. I tak będzie robił nam na złość, ale wtedy kiedy nie będzie nas w domu. Ważne jest aby budować z psem więź. Nie chodzi o to, aby głaskać go jak zrobi coś źle, ale wystarczy powiedzieć „Nie wolno” i na tym skończyć. Prawda jest taka, że pies bardzo słabo łączy fakty i ilekroć uderzysz psa za coś co zrobił źle, to on nawet nie będzie wiedział dokładnie za co dostał karę. Dlatego że on nie wie, że to co zrobił było złe. Wychowanie szczeniaka to bardzo żmudny proces, który trwa kilka miesięcy aż do roku. W tym czasie musimy spędzać z naszym psem jak najwięcej czasu, chodzić z nim na spacery, bawić się z nim tak aby mógł się wyżyć. Małe psy mają bardzo dużo energii, im więcej tej energii przeleją w zabawie i na spacerach tym mniej będą broić w domu, a z czasem zrobią się bardziej spokojne i leniwe jak koty.

Jeżeli nie życzysz sobie danego zachowania w Twoim domu nie możesz już od samego początku pozwolić na to, aby pies to robił. Takim przypadkiem jest spanie w jednym łóżku, jedni to lubią drudzy nie. Jeżeli raz dla zabawy weźmiesz psa na łóżko, on na nim może poczuć się bardzo bezpiecznie, co przerodzi się w codzienne wędrówki pod Twoją pościel.

Wychowanie szczeniaka – Ważna jest regularność

Regularność to coś co psy uwielbiają i dzięki niej uczą się najszybciej. Jeżeli pies będzie dostawał posiłki o tej samej porze, będzie wychodził na spacery mniej więcej w tym samym czasie, zacznie zapamiętywać to i czekać na przykład ze swoimi potrzebami fizjologicznymi do spaceru. Pamiętaj, że pies to jak małe dziecko. Jeżeli małe dziecko robi Ci na złość nieświadomie i ty na nie nakrzyczysz to zacznie jeszcze mocnej płakać i w efekcie i tak jesteś przegrany. Tak samo jest z psem, to że zacznie się Ciebie bać, nie oznacza, że problem się skończy i pies zacznie być posłuszny.

Tresura psa – Podstawowe komendy

Tresura psa - Podstawowe komendyDo zadań związanych z wychowaniem należy także nauczenie psa reagowania na podstawowe komendy. Absolutnie podstawową sprawą jest nauka reagowania na jego własne imię. Może to nieco potrwać, dlatego warto zaopatrzyć się w dużą dozę cierpliwości i… smakołyków. Będą one niezbędne aby nagradzać psa wtedy gdy prawidłowo zareaguje na własne imię. Będzie to dla niego lekcja, że robi coś dobrze. Następnie można podobną metodą nauczyć psa komend takich jak „siad” czy „zostań”. Nauka musi jednak przebiegać w sposób stopniowy. Nie możemy robić niczego na siłę. Jeden pies szybciej przyswoi pewne komendy, inny wolniej. Zależy to od indywidualnego charakteru, rasy oraz naszego podejścia.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy

Nieodłącznym elementem wspólnego życia z psem są spacery. Nie będą one możliwe, jeśli nasz czworonóg nie będzie potrafił chodzić na smyczy. Choć wydaje się, że psy instynktownie powinny potrafić to robić to rzeczywistość jest nieco inna. Nie wszystkie psy potrafią od urodzenia chodzić na smyczy i trzeba im w tym nieco pomóc. Niezbędne jest odpowiednie przyzwyczajenie psa do noszenia obroży, która jest dla niego nienaturalna. Na początek zakładamy ją szczeniakowi w domu na kilka minut stopniowo wydłużając ten czas do momentu aż będzie to dla niego coś zwyczajnego. Następnie możemy powoli zacząć przyczepiać do obroży smycz. Pies nie będzie od razu chętnie chodził przy naszej nodze. Będzie raczej wybierał swoje ścieżki. Nauka chodzenia na smyczy jest bardzo żmudna i wymaga wiele cierpliwości. Gra jest jednak warta świeczki, ponieważ spacer z psem potrafiącym chodzić przy nodze to prawdziwa przyjemność. Jeżeli dodatkowo pies nauczy się reagować na swoje imię i przychodzić gdy będziemy go wołać to możemy go puszczać ze smyczy na wolnym terenie.

Zakupy dla psa

Posiadanie psa to również obowiązek zrobienia niezbędnych zakupów. Tzw. wyprawka dla psa powinna zawierać wszystkie niezbędne produkty aby zapewnić mu rozrywkę i bezpieczeństwo. Bez wątpienia będą to różnego rodzaju zabawki i smakołyki, które zajmą mu wiele wolnego czasu w domu. Oprócz tego powinniśmy zadbać o wygodą obrożę lub szelki oraz mocną smycz. Czasami niezbędny okażę się także kaganiec.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here