Dieta matki karmiącej powinna być odpowiednio dostosowana do potrzeb. Zasady są nieco inne niż te obowiązujące w ciąży. Dopuszczalne jest już jedzenie surowych mięs oraz ryb. Nie zagraża to w żaden sposób dziecku. Podobnie jest z serami. Nie musimy ograniczać się w taki sposób. Jedyną bardzo ważna wytyczną jest całkowita rezygnacja z alkoholu. Nawet rozłożony w układzie pokarmowym może przenikać do mleka. Jest to bardzo niebezpieczne dla dziecka. Z tego powodu wskazana jest całkowita rezygnacja z napojów procentowych. Podobnie jest z silnymi lekami zażywanymi doustnie. Warto odpowiednio je dopasować i wybrać razem z lekarzem bezpieczną substancje. Pomocne będzie tu dokładne czytanie ulotek i stosowanie się do wytycznych. Poza tym nie musimy się ograniczać.
Odpowiednia dieta dla karmiącej matki
Dopuszczalne są właściwie wszystkie produkty. Szczególnie jeśli dziecko dobrze je toleruje. Nie istnieje żadna korelacja jeśli chodzi o pieczarki a karmienie piersią. Możemy bez obaw je wykorzystywać w naszych posiłkach. Są uważane za ciężkostrawne. Jednak rozkładaniem ich zajmuje się organizm kobiety. Z tego powodu nie wpłyną w żaden sposób na jakość mleka. Do pokarmu przedostaną się jedynie najprostsze związki. Nie ma znaczenia z jakich produktów pochodzą. Kluczowe jedynie jest pilnowanie, aby dieta była pełnowartościowa. Należy uwzględniać wszystkie makroskładniki. Tylko wtedy ciało będzie miało zapewnione warunki do prawidłowej laktacji. Może przełożyć się to na ilość wytwarzanego mleka. Szczególnie dokładnie powinniśmy pilnować tłuszczy. Nie należy unikać naturalnych źródeł tych substancji. Wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu hormonalnego. Dzięki temu regulują pracę całego organizmy.
Tłuszcze warto pozyskiwać z odpowiednich źródeł. Idealnym rozwiązaniem będzie tu awokado. Jest równocześnie pełne witamin i minerałów. Dobrym wyborem okazują się również oleje tłoczone na zimno. Zachowują swoje właściwości i są korzystne dla całego ciała. Kolejnym ważnym związkiem są białka. Jednak tu sytuacja odrobinę się komplikuje. Musimy zwróci uwagę na wszystkie aminokwasy. Ich zalecana ilość powinna zostać zapewniona. Z tego powodu zaleca się włączyć do jadłospisu jajka. Szczególnie jeśli pochodzą z upraw ekologicznych. Posiadają doskonałe proporcje poszczególnych aminokwasów, które są idealnie dobrane do potrzeb człowieka. Dzięki temu możemy być pewni, że białko będzie pełnowartościowe i skutecznie wykorzystywane w organizmie.
Witaminy niezbędne dla noworodków
Dzieci przez pierwsze sześc miesięcy życia żywią się tak na prawdę jedynie mlekiem matki bądź mlekiem modyfikowanym. Dlatego w większości przypadków nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Co więcej może to być po prostu niebezpieczne dla naszego malucha. Ewentualnie, oczywiście po konsultacji z lekarzem możemy suplementować dziecku witaminę K, w która mleko maki jest dość ubogie. Generalnie podawanie dzieciom witamin pochodzących z suplementów trzeba wykonywać bardzo ostrożnie. Tak na prawdę zaszkodzić może nawet nadmiar witaminy C.
Jak powinna wyglądać dieta niemowlaka
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, do szóstego miesiąca życia dziecko powinno spożywać jedynie mleko matki. W wyjątkowych sytuacjach może to być mleko modyfikowane. Nie ma mowy o podawaniu dziecku innych pokarmów, czy nawet wody czy soków. Najlepiej jednak skonsultować się w tej kwestii z lekarzem lub z kimś zaufanym z rodziny, kto już wychował swoje dziecko.
Rozszerzanie diety dziecka
Potem możemy powoli myśleć o stopniowym rozszerzaniu diety dziecka o inne pokarmy. Aby jednak proces ten przebiegał prawidłowo musimy przestrzegać kilku podstawowych reguł. Przede wszystkim nowe pokarmy powinny być dodawane do diety stopniowo i pojedynczo. Dzięki temu rodzic będzie w stanie obserwować reakcję dziecka na dany produkt i w razie potrzeby go odstawić. Również porcje nowego pokarmu nie powinny być zbyt duże aby nie zniechęcić naszego malucha. Rozszerzanie diety powinniśmy zacząć od podawania warzywa i owoce, oczywiście w odpowiedniej, zmiksowanej formie. Z czasem konsystencja pokarmu może się zmieniać do bardziej gęstej i zawierającej grudki. Pamiętajmy, że w każdym przypadku rozszerzanie diety dziecka wymaga nie lada cierpliwości i umiejętności. Nie możemy się poddawać po pierwszych niepowodzeniach.
Zdrowe odżywianie to podstawa
W każdym przypadku, czy to w przypadku diety matki karmiącej piersią czy też gdy układamy już dietę dla naszego dziecka to musimy pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania. Każda dieta powinna być bogata przede wszystkim w warzywa i owoce i powinna być pozbawiona szkodliwych chemicznych substancji oraz tzw. fast foodów. To ostatnie tyczy się w głównej mierze karmiących matek oraz kilkuletnich dzieci.