Objawy torbieli

Torbiele jajników są chorobą, na którą narażone są wszystkie dziewczyny i kobiety. To negatywny zmiany patologiczne pojawiające się zawsze w okolicy jajników. Czasami są łatwe w leczeniu i nie wymagają specjalistycznej opieki, jednakże w skrajnych przypadkach mogą mieć o wiele cięższy przebieg i doprowadzić nawet do rozwoju nowotworów – przede wszystkim raka jajników. Aby nie dopuścić do ich pójścia w tym kierunku, bardzo ważne jest szybkie ich rozpoznanie i przeprowadzenie właściwej kuracji. Przede wszystkim musimy wiedzieć jakie są objawy torbieli.

Objawy torbieli

Objawy torbieliJakie są objawy torbieli? Czy pacjentka byłaby w stanie samodzielnie je u siebie rozpoznać i dobrze zdiagnozować? Otóż w większości przypadków torbiele nie dają niemalże żadnych objawów. Nie są zauważalne na pierwszy rzut oka i nie widać ich nawet po bliższym przyjrzeniu się miejscom intymnym, nie dają również żadnych dolegliwości bólowych i nie zmieniają samopoczucia czy ogólnego zdrowia pacjentki. Jedynym sposobem na ich rozpoznanie jest zatem poddanie się badaniu ginekologicznemu. Poprzez wykonanie USG można bardzo szybko dojść do rozpoznania torbieli, zwłaszcza jeśli badanie to wykonywane jest w miarę regularnie.

Mało charakterystyczne i ciężkie do zauważenia objawy torbieli z czasem zaczynają się jednak ujawniać, a dochodzi do tego podczas rozwoju samej choroby. Na jej późniejszych etapach pacjentka może zacząć narzekać na bóle odczuwalne tuż pod podbrzuszem, wynikające ze zwiększania się rozmiarów samych torbieli. Im większe się one stają, tym intensywniejszy kładą nacisk na otaczające je partie ciała. Uciskają różne tkanki i przez to nie tylko doprowadzają do pojawienia się dolegliwości typowo bólowych, ale też zwiększają uczucie parcia na pęcherz moczowy i zmuszają kobietę do częstszego oddawania moczu oraz mogą zaburzać cykle menstruacyjne i wywoływać krwawienia międzymiesiączkowe. Objawy torbieli bywają oczywiście różne, dlatego tylko podczas badania USG można dokładnie je odkryć i rozpoznać. Pozwala to lekarzowi na szybsze dokonanie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

A co zrobić, aby ustrzec się bolesnych, nieprzyjemnych i przede wszystkim zagrażających zdrowiu oraz życiu torbieli? Najlepiej po prostu regularnie odwiedzać gabinety ginekologiczne i nie obawiać się tych wizyt. Wszystkie dziewczyny i kobiety powinny przeprowadzać sobie podstawowe badania miejsc intymnych przynajmniej raz w ciągu całego roku. To absolutne minimum, jakiego zawsze należy się trzymać.

Inne choroby niebezpieczne i typowe dla kobiety

Istnieją również inne choroby, które dotykają głównie, lub jedynie kobiety. Postaramy się te charakterystyczne choroby krótko opisać.

Migreny i bóle głowy

Migrena nie jest wprawdzie chorobą typowo kobiecą, jednak dane statystyczne potwierdzają, że u kobiet występuje ona jednak dwukrotnie częściej niż u mężczyzn. Oprócz tego również sam przebieg choroby jest bardziej intensywny i trwa dłużej. Na pocieszenie można dodać, że migrena nie zagraża bezpośrednio życiu chorego. Niestety aby ją wyleczyć, nie wystarczy stosowanie tradycyjnych leków przeciwbólowych.

Zespół jelita drażliwego

Inną chorobą, na którą często zapadają kobiety, zwłaszcza pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, jest zespół nadwrażliwości jelita grubego. Choroba ta bezpośrednio jest związana z problemami z procesem trawienia pokarmowego. Najczęstszymi objawami są silne bóle, stany zapalne oraz silnymi biegunkami lub zaparciami. Mogą się one pojawiać nawet bezpośrednio po posiłku. Bóle najczęściej znikają samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach może to potrwać nawet 3-5 dni.

Depresja

Depresja jest chorobą, która zatacza coraz większe kręgi. Chorują na nią miliony osób na całym świecie a ich większość stanowią kobiety. Depresja nie daje typowych zewnętrznych objawów. Możemy ją rozpoznać głównie po złym nastroju, braku energii i zaburzeniach snu.

Kobiece nowotwory

Kobiety bardzo często zapadają także na nowotwory piersi. Choć z medycznego punktu widzenia istnieje możliwość wystąpienia tego nowotworu u mężczyzn, jednak trzeba to traktować w kategoriach wyjątku. Jest to choroba stricte kobieca. Aby skutecznie walczyć z tą chorobą trzeba regularnie badać swoje piersi pod kątem niepokojących zmian. Ryzyko wystąpienia nowotworu rośnie w przypadku gdy występował on u kogoś z najbliższej rodziny.

Alergie występujące głównie u kobiet

Alergie występujące głównie u kobietNie każdy jest świadom tego, że różnego rodzaju alergie znacznie częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Nie jest to jednak aż tak widoczne, ponieważ większości alergii nawet nie zauważamy. Ostatnio dość często słyszymy o alergii na gluten. Jak się okazuje prawie 3/4 osób, które nie tolerują glutenu w diecie to własnie kobiety. Aby pozbyć się tego problemu w większości przypadków wystarczy po prostu zmiana diety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here