Objawy kolki nerkowej

Wiele osób często zastanawia się nad tym, czym tak na prawdę jest kolka nerkowa, jakie są objawy kolki nerkowej i czy każdego może dopaść taka kolka. Aby dobrze zrozumieć problem należy przede wszystkim wyjaśnić czym jest kolka nerkowa. Zatem kolka nerkowa to nic innego jak objaw kamicy nerkowej – czyli choroby polegającej na tym, że odkładane są w nerkach złogi nierozpuszczalnych substancji, tak zwanymi kamieniami. Przyczyną kamicy nerkowej natomiast może być niewłaściwa dieta, przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D, dostarczanie do organizmu zbyt małej ilości wody, nawracające zakażenia układu moczowego lub też nadczynność przytarczyc albo dna moczanowa.

Jakie są przyczyny kolki nerkowej?

Przyczyną powstawania kolki nerkowej jest napieranie dużej ilości moczu na nasze nerki. Jednak odpływ zalegającego moczu jest utrudniony, właśnie przez znajdujące się w nerkach kamienie. Tym samym taka osoba nie jest w stanie oddać moczu, przez co odczuwa silny ból.

Jak rozpoznać kolkę nerkową? Jakie są objawy kolki nerkowej?

Do najczęstszych objawów kolki nerkowej możemy zaliczyć między innymi:

 • ostry ból w okolicy lędźwiowej, który może również promieniować w kierunku pęcherza, lub też cewki moczowej,
 • nudności i wymioty,
 • silne parcie na pęcherz, potrzeba częstego oddawania moczu,
 • skąpe i bolesne oddawanie moczu,
 • wzdęty brzuch,
 • dość wysoka gorączka,
 • bladość skóry,
 • potliwość,
 • wysokie ciśnienie tętnicze.

Jak złagodzić ból występujący podczas ataku kolki nerkowej?

Dobrymi sposobami w takich sytuacjach będzie:

 • przyjecie środków przeciwbólowych, lub tez rozkurczowych,
 • ogrzanie okolicy nerki (np. termoforem),
 • spacerowanie – sprzyja bowiem przemieszaniu się kamienia moczowodem do pęcherza.

Jak leczy się kolkę nerkową?

Przede wszystkim ważne jest aby po wystąpieniu objawów skontaktować się z lekarzem, który zazwyczaj zleca badanie moczu, krwi, RTG oraz USG. Bywa oczywiście tak, że kolka może ustąpić samoistnie, a wtedy leczenie nie jest konieczne, ponieważ zalegające kamienie zostają wydalone.

Pamiętać należy, iż kolka nerkowa częstokroć nawraca, aby jednak temu zapobiec należy przede wszystkim dostarczać organizmowi płyny w odpowiednich dla organizmu ilościach (przynajmniej dwa litry dziennie). Również należy zatroszczyć się odpowiednią dietę, przede wszystkim taka, w której ograniczymy do minimum sól, siarczany i fosforany. Przy kolce nerkowej pomocna okazuje się także zmiana diety na taką, w której w ograniczonej ilości występuje zarówno sól, jak i siarczany i fosforany.

Kamica nerkowa

Na początku artykułu wspomnieliśmy o tym, że kolka nerkowa jest objawem kamicy nerkowej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej własnie chorobie. Jest to bowiem jedna z najczęstszych chorób układu moczowego.

Kamica nerkowa – Przyczyny

Kamica nerkowa - PrzyczynyPrzyczyny powstawania kamieni nerkowych są złożone. Wpływ na ich powstawanie ma obecność moczu substancji, których stężenie znacznie odbiega od normy. Mowa tu zarówno o substancjach występujących w moczu naturalnie jak i tych, których obecność jest już niepokojąca. Jeśli organizm nie jest w stanie odpowiednio ich wydalić i stężenie się zwiększa, wtedy rośnie ryzyko powstania kamieni nerkowych. Wpływ na to ma również mniejsza zawartość substancji, które naturalnie hamują powstawanie kamieni, np. magnezu. Ale to nie wszystko. Na przyśpieszone powstawanie kamieni nerkowych może mieć także stan naszego zdrowia. Jeśli chorujemy na nadczynność przytarczyc, jakiekolwiek nowotwory lub stosujemy nieodpowiednią dietę, to również przyczynia się to do zwiększenia ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa – Objawy

Tak na prawdę kamica nerkowa potrafi przez długi czas nie dawać żadnych objawów co jest bardzo niebezpieczne i utrudnia skuteczne wyleczenie tej choroby. Jednym z pierwszych objawów jest właśnie kolka nerkowa. Oprócz tego osobo cierpiąca na kamicę nerkową może odczuwać nudności i wymioty a nawet omdlenia, krwiomocz oraz silną gorączkę. Wszystkie te objawy powinny nas skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza lub nawet na SOR. Ważne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia oraz maksymalne złagodzenie bólu cierpiącej osoby.

Kamica nerkowa – Leczenie

Kamica nerkowa - LeczenieLeczenie kamicy nerkowej polega przede wszystkim na skutecznym usunięciu kamieni. Oprócz tego ważne jest stosowanie silnych leków przeciwbólowych. Aby skutecznie pozbyć się kamieni możemy wybrać dwa tryby leczenia: inwazyjne i nieinwazyjne. To drugie to oczywiście zażywanie odpowiednich leków oraz stosowanie diety zaleconej przez lekarza. I oczywiście prowadzenie zdrowego trybu życia. Metoda inwazyjna polega na mechanicznym pozbyciu się kamieni poprzez ich rozkruszenie. Wybór odpowiedniej metody leczenia będzie oczywiście zależał od zaawansowania choroby oraz decyzji lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here