Włosy są niewątpliwie naszą wizytówką. Bywa, że pomimo naszych usilnych starań, by były piękne i lśniące, włosy dalej są słabe, łamliwe. Czy można mieć bezpośredni wpływ na strukturę włosa, czy jest ona zależna wyłącznie od czynników podporządkowanym jedynie genetyce czy uwarunkowań rasowym?
Włos budowa
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy jakikolwiek wpływ na kondycję naszych włosów, trzeba zapoznać się najpierw, czym jest sam włos. Włos to twór skórny, zbudowany z keratyny, zawierający około 10% wody, tłuszcze, wolne kwasy tłuszczowe, aminokwasy, węglowodory, ceramidy, witaminy oraz mikro i makroelementy. Włos budowa jego to:
– korzeń włosa – jest to wewnętrzna część włosa, która jest niewidoczna, czyli znajduje się pod skórą. Korzeń włosa jest usytuowany w mieszku włosowym i powstaje już w życiu płodowym. Jest to informacja, że struktura włosa zaczyna się kształtować bardzo wcześnie i zależne jest to od tego, jakie geny zostały przekazane przez rodziców. Zgrubiałą część korzenia włosa nazywamy cebulką i to od jej kształtu zależy np. to jaki rodzaj włosów będziemy mieć, kręcone czy proste. Kształt cebulki jest dziedziczny. Osoba o kręconych włosach nie zmieni struktury włosa tak, by stały się po prostu proste. Oczywiście istnieją metody we fryzjerstwie, które pozwalają zmienić pierwotny kształt włosa np. keratynowe prostowanie. Jednakże wiadomo, że efekt takiego zabiegu utrzymuje się tylko jakiś czas i struktura włosa zawsze powróci do pierwotnej formy,
– łodyga włosa – zewnętrzna część włosa, która wystaje ponad powierzchnie skóry. Łodyga jest martwą częścią włosa i budowa włosa wyróżnia trzy jego podstawowe części: osłonkę, korę oraz w niektórych przypadkach rdzeń. To właśnie o łodygę staramy się najbardziej dbać, choć należy pamiętać, że niektórych aspektów i właściwości włosów nie jesteśmy zmienić samą pielęgnacją.
Pielęgnacja włosa.
Pomimo tego, że na geny nie mamy wpływu, możemy ingerować i poprawiać wygląd i stan włosów. Powinniśmy przede wszystkim:
– dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, dostarczającą wartości odżywczych i minerałów, w szczególności żelazo, wapń, białko i witaminę B12,
– chronić włosy przed wysokimi i niskimi temperaturami, wiatrem, słońcem,
– stosować kosmetyki, które odżywią i ochronią włos.