Wypadek w pracy

0
795

Praca to miejsce, w którym może oczywiście dojść do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. W prawie polskim za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie, które jest wywołane jakąś przyczyną zewnętrzną, w wyniku czego dochodzi do śmierci bądź też urazu. Okolicznościami takiego wypadku mogą być sytuacje, gdy pracownik wykonuje jakąś czynność w związku z poleceniem przełożonego, ale też gdy wykonuje jakąś czynność na rzecz pracodawcy bez konkretnego polecenia. Poza tym wypadek w pracy to również wypadek, do którego dochodzi pomiędzy siedzibą firmy a miejscem docelowym, w którym pracownik wykonuje jakieś polecenie pracodawcy. Do wypadku w pracy dojść może również w podróży służbowej, podczas szkolenia w zakresie samoobrony czy też podczas wykonywania zleceń, które zostały zlecone przez organizacje związkowe, działające na rzecz pracodawcy. A zatem wiele sytuacji jest uwzględnianych jako wypadek przy pracy.

Pierwsze kroki

Gdy dojdzie do wypadku, pracodawca musi zabezpieczyć odpowiednio miejsce wypadku. Gdy wypadek jest śmiertelny, niezwykle ciężki lub zbiorowy, musi zawiadomić również inspektora pracy i prokuratora. Następnie w wyniku działań pracodawcy, muszą zostać ustalone szczegóły wypadku. W ciągu 14 dni od wypadku musi zostać sporządzona dokumentacja powypadkowa, która zawiera informacje dotyczące okoliczności i przyczyn danego wypadku.

Natomiast poszkodowany pracownik w terminie 14 dni od wypadku, musi sporządzić kartę wypadku. Na podstawie tej karty, wyjaśnień poszkodowanego czy też zeznań świadków, może dojść do jednorazowego wypłacenia odszkodowania. W wielu wypadkach jednak dokumenty mające poświadczać to, iż osoba która jest ofiarą wypadku doznała szkody na wskutek złego działania pracy w firmie, nie są pełne. Firma może również starać się chronić przed wypłaceniem należnego odszkodowania. W takiej sytuacji warto zatrudnić prawnika. Taka osoba jest w stanie od początku do końca zająć się kwestią uzyskania odszkodowania, które należy się poszkodowanemu bądź też jego rodzinie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here