Polskie symbole narodowe

Każde państwo na świecie posiada swoje symbole narodowe z którymi identyfikują się zamieszkujące je społeczności. Towarzyszą one ważnym dla narodu momentom takim jak święta państwowe, wizyty gości z zagranicy czy imprezy sportowe o randze międzynarodowej. Jakimi symbolami narodowymi posługują się Polacy? To przybliży przedstawiciel sklepu internetowego https://okolicznosciowe.com.pl/.

Nie tylko biało-czerwona flaga i godło

Zgodnie z obowiązującą ustawą symbolami narodowymi w Rzeczpospolitej Polsce są: orzeł biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”. Znajdują się one pod szczególną ochroną zapewnioną przez prawo. Wszystkie organizacje, instytucje i obywatele zobowiązani są otaczać je czcią oraz szacunkiem. Za publicznie znieważenie tych symboli kodeks karny przewiduje karę pozbawienia  lub ograniczenia wolności nawet na 12 miesięcy. Takie same konsekwencję spotkają każdą osobę, która dopuści się podobnych czynów wobec symboli narodowych innych krajów.

Jakiego koloru jest polska flaga?

Wydawać by się mogło, że odpowiedz na pytanie jaki kolor ma polska flaga jest oczywiste. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że kwestię tą reguluje ustawa. Według jej zapisów górna część flagi ma odcień srebrnobiały określany w formacie RGB jako #E9E8E7 natomiast odcień czerwieni to karmazyn (#D4213D). Jeśli chodzi o wymiary to proporcja długości do szerokości powinna wynosić 5:8, a górny oraz dolny pas powinny mieć identyczną wysokość. Z kolei godłem Polski jest  wizerunek białego orła ze złotą koroną, głową zwróconą w prawą stronę i rozłożonymi skrzydłami  znajdujący się w całości wewnątrz czerwonego obszaru tarczy. Co ciekawy możliwe jest określenie dokładnej daty przyjęcia tego wzoru, miało to miejsce 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie podczas koronacji Przemysła II na króla Polski.

Czy symbolami narodowymi można handlować?

Opaska biało-czerwona, kotylion polski, koszulka z białym orzełkiem czy inne patriotyczne gadżety są nieodłącznym elementem większości uroczystości lub zawodów sportowych. Akcesoria tego tupu są także ważnym elementem obchodów świąt państwowych, z których najważniejszym jest Święto Niepodległości. Wielu Polaków ozdabia swoje domy barwami narodowymi, wywiesza flagi czy też bierze udział w marszach, których uczestnicy zazwyczaj wyposażeni są w różnorodne gadżety patriotyczne. Jednak  godło ani flaga nie mogą być zamieszczane na sprzedawanych przedmiotach. Zatem jak to możliwe, że na rynku dostępne są akcesoria i odzież patriotyczna? Odpowiedzią jest tzw. stylizacja artystyczna. Prawo dopuszcza bowiem zdobienie przedmiotów przeznaczonych do sprzedaży symbolami narodowymi pod warunkiem, że zostaną one artystycznie przerobione.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here