Jakie płytki w łazience

Ściany i podłogę w łazience warto wykładać dedykowanymi do tego pomieszczenia płytkami. W ten sposób stworzysz nie tylko atrakcyjną aranżację, ale również barierę ochronną przed dostępem wilgoci. Ponieważ wybór płytek łazienkowych powinien być odpowiednio zaplanowany, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik skierowany do osób zielonych w temacie. Podpowiadamy w nim jakie materiały wykorzystywane są w produkcji płytek oraz jakie style estetyczne są obecnie najchętniej eksplorowane.

Rodzaje płytek łazienkowych ze względu na materiał 

Płytki łazienkowe to coś więcej niż tylko sposób na praktyczne wykończenie pomieszczenia. Za ich pomocą stworzysz również unikatowy klimat w swojej łazience oraz dodasz jej stylu. Walory estetyczne płytek są równie ważne co walory praktyczne, a dla wielu kupujących stanowią nawet kluczowe kryterium wyboru. 

Jakie typy materiałów wykorzystujesz się w produkcji płytek łazienkowych? Przede wszystkim glazura, gres, terakota i cotto. Glazura jest typem ceramiki wypalanym w dość niskich temperaturach. Stworzone z niej płytki są stosunkowo cienkie, dzięki czemu idealnie nadają się do dekoracji ścian. Gres to ceramika wypalana w temperaturze na poziomie 1200 stopni C. Dzięki temu wykonane z niego płytki są wytrzymałe i nadają się do wykładania podłóg. Dostępne są także gresy dedykowane do montażu na zewnątrz. 

Terakota to rodzaj płytek kamionkowych, wykonanych z drobnoziarnistej i oczyszczonej gliny. Terakota stosowana jest przede wszystkim do wykładania powierzchni podłóg. Cotto to natomiast ręcznie wykonywane płytki na bazie masy klinkierowej. Są tworzone z oczyszczonej gliny, a ich powierzchnia jest oryginalnie porowata. Mają również nierówne brzegi, unikatowe spękania i rysy. 

Rodzaje płytek ze względu na estetykę 

Wśród najchętniej wybieranych stylów znajdują płytki geometryczne, vintage, trójwymiarowe oraz z motywami roślinnymi. W trakcie zakupów warto poświęcić nieco czasu każdemu typowi oraz rozważyć możliwość jego zastosowania w swojej łazience. 

Płytki geometryczne są niezmiennie popularne od lat. Ich unikatowe i uniwersalne piękno doceniło wielu aranżatorów, wykorzystując je w swojej codziennej pracy. Płytki takie można stosować w niemal wszystkich rodzajach łazienek, niezależnie od ich wystroju, umeblowania i sposobu wykończenia.

Płytki vintage to wybór osób stawiających na aranżację łazienki retro. Mogą prezentować motywy i układy popularne wiele dekad temu. Płytki w stylu vintage są stosowane także w nowoczesnych aranżacjach eklektycznych i glamour, w których łączy się kontrasty i różne formy stylistyczne.

Płytki trójwymiarowe, nazywane też płytkami 3D, to produkty o lekko wypukłej powierzchni, tworzącej wrażenie trójwymiarowości. Zastosowanie tych płytek wywołuje niesamowity efekt optycznego powiększenia danego pomieszczenia. Płytki takie warto stosować w łazienkach o ograniczonej kolorystyce, sprowadzonej wyłącznie do jasnych odcieni. 

Płytki z motywami roślinnymi to wybór osób stawiających na klasyczne rozwiązania. Za ich pomocą stworzysz przytulną atmosferę w łazience, w której poczujesz się komfortowo i bezpiecznie. Płytki takie mogą prezentować zarówno realistyczne, jak i bardziej abstrakcyjne lub geometryczne przedstawienia roślin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here