Czy pastuch elektryczny naprawdę działa?

Pastuch elektryczny to typ ogrodzenia, którego działanie opiera się na silnej psychologicznej barierze połączonej ze słabą fizyczną barierą, która utrzymuje dziką zwierzynę lub zwierzęta hodowlane czy szkodniki po odpowiedniej stronie zagrody.

Pastuch elektryczny – czy to działa?

Pomimo sukcesów na całym świecie, pastuchy elektryczne wciąż mają swoich przeciwników. Większość ludzi potwierdza, że to naprawdę działa i spełnia swoją rolę, ale wciąż jest kilku, którzy uznają, że to nie jest skutecznie.

Przyczyna tego jest prosta. Ci, którzy rozumieją i stosują podstawowe zasady pastucha elektrycznego podczas budowy swoich ogrodzeń, będą czerpać korzyści z takowego, natomiast ci, którzy nie stosują tych zasad, nigdy nie uzyskają skutecznej ochrony. Prostota jest kluczem, a przestrzeganie kilku prostych wytycznych zapewni skuteczne działanie pastucha elektrycznego.

Nie ma nic nowego w używaniu energii elektrycznej w celu kontrolowania zachowania zwierząt. Już od dawna rolnicy stosują elektryczne ogrodzenia, aby kontrolować swoje zwierzęta – zarówno w Europie, jak i w Nowej Zelandii, podczas gdy w Afryce działanie prądu elektrycznego było wykorzystywane do ochrony gruntów rolnych przed uszkodzeniem przez niepożądaną faunę.

Postęp technologiczny w dziedzinie elektroniki półprzewodnikowej w latach 70. XX wieku zaowocował rozwojem współczesnych energooszczędnych ogrodzeń o niskiej impedancji wewnętrznej. Te nowoczesne pastuchy elektryczne są w stanie zasilać wiele kilometrów wieloelementowych ogrodzeń – stąd stały się teraz naprawdę skutecznym narzędziem, które z powodzeniem wykorzystuje się na całym świecie do kontroli wszystkich gatunków dzikich zwierząt. Obecnie już naprawdę niewiele organizacji nie włącza ogrodzenia elektrycznego do swoich programów zarządzania dziką przyrodą.

Oczywiście, ekonomia jest ważnym czynnikiem przy planowaniu jakiegokolwiek projektu ogrodzenia elektrycznego, ale ważne jest też mieć świadomość iż taka opcja niesie i liczne inne korzyści.

Pastuch elektryczny jako rozwiązanie pełne zalet

Można z pastuchem elektrycznym liczyć na szybszą i łatwiejszą budowę, szczególnie w trudnym terenie. Nie wymaga specjalnych umiejętności, dzięki czemu nadaje się do wykorzystania w każdym gospodarstwie. Nie jest tutaj wymagana specjalistyczna wiedza, a elektryk również nie jest konieczny. Dopóki przestrzega się kilku prostych zasad, gospodarz może sam postawić skuteczne ogrodzenie. Są to równocześnie bardzo trwałe i elastyczne opcje, zatem warto się im bliżej przyjrzeć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here