Organizacja pogrzebu

W życiu każdego człowieka dochodzi do przykrego momentu, gdzie musi dokonać pochówku bliskiego. Jest to dość trudny okres dla takiej osoby, ponieważ z jednej strony jest ona w żałobie i przeżywa trudne chwile. Natomiast z drugiej musi załatwić wszystkie formalności, które są niezbędne do tego, by można było pochować zmarłego. Jeśli mamy zamiar, dokonać pochówku sami warto także zapytać w zakładzie pogrzebowym o to, jakie kroki należy podjąć i co dalej robić.

Tradycyjny pochówek czy kremacja

Pierwszy poważniejszy problem pojawia się na samym początku. Jeśli zmarły nie wyraził swojej woli dotyczącej formy pochówku, wybór należy do rodziny, lub osoby organizującej pogrzeb. Jeśli zostanie wybrana kremacja, to przed pochówkiem należy dokonać spalenia ciała i przeniesienia prochów do specjalnej urny. Trumna także musi być zrobiona z materiału, który całkowicie się spali. Najczęściej wybierany do tego jest wzmocniony karton lub zwykła sklejka. Co do tradycyjnego pochówku to wszystko ustalane jest z księdzem.

Transportowanie zwłok

Niestety tego kroku nie możemy zrobić sami. Transport musi być wykonany przez zakład pogrzebowy. Ciało zmarłego transportuje się w specjalnie do tego przystosowanym samochodem zwanym karawanem do miejsca, gdzie będzie przechowywane do dnia pogrzebu. Może być to przystosowana do takich rzeczy chłodnia czy prosektorium. Bardzo często chłodnie te umiejscowione są w zakładach pogrzebowych lub blisko nich.

Wybór trumny

Kolejny niezbędny element pogrzebu. Na rynku funeralnym dostępnych jest wiele rodzajów trumien. Możemy wybrać sobie, z jakiego materiału zostaną wykonane. Do wyboru mamy wiele gatunków drewna, od tradycyjnego dębu po egzotyczny czarny heban wszystko zależy od zamawiającego, oraz posiadanych funduszy. Dodatkowo istnieje możliwość doboru dodatków, jakiego koloru mają być rączki, jak ma wyglądać krzyż itp. Jeśli chodzi o trumny do kremacji, zostało wspomniane to wyżej. Musi to być bardzo prosta trumna, która ulegnie całkowitemu spaleniu.

Pielęgnacja ciała przed pogrzebem (tanato-kosmetologia)

Każdy, kto podejmuje się organizacji pogrzebu, o tym słyszał, lecz nie każdy wie, co to tak naprawdę jest. Jeśli chcemy urządzić uroczystość z pożegnaniem się ze zmarłym przy otwartej trumnie, muszą zostać wykonane pewne niezbędne zabiegi. Denat jest myty, zabezpieczany przed rozkładem dodatkowo, jeśli występuje taka konieczność, to jest poddany zabiegom fryzjerskim, czy goleniu brody tak, by prezentował się, jak najlepiej podczas pożegnania.

Podsumowanie

Kroki, które zostały wymienione wyżej, to jest to, co jest całkowicie niezbędne, aby mógł odbyć się pogrzeb zmarłego. Jak wiadomo, są jeszcze inne rzeczy, które powinno się zrobić, lecz zostają odłożone na dalszy plan. Są to między innymi dogadanie się z fotografem uzgodnienie, jaki ma być wystrój miejsca, gdzie będzie odbywało się nabożeństwo pogrzebowe, a także dobór oprawy muzycznej, czy inne specjalne wymagania organizatora. Na końcu można zająć się także organizacją stypy, która jest nieodłącznym elementem w naszej kulturze. Sprawdź także zakład pogrzebowy Warszawa, by uzyskać więcej informacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here