Instalacje fotowoltaiczne to przyszłość w zakresie pozyskiwania prądu. Zielone źródła energii, od lat obecne są na zachodzie Europy, dynamicznym krokiem wkraczają również do Polski. Wsparcie rządu w postaci dotacji do montażu fotowoltaiki sprawia, że coraz więcej inwestorów (również indywidualnych) decyduje się na alternatywne pozyskiwanie energii.
Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?
Montaż na dachu
Bezsprzecznie najlepszym miejscem na montaż fotowoltaiki jest dach. Po pierwsze dlatego, że jest to najczęściej lokalizacja, która, z uwagi na swoją wysokość, nie jest zacieniona. Po drugie na dachu jest możliwość montażu paneli z tej strony świata, która jest najbardziej pożądana, a więc od strony południowej. Co więcej, montaż fotowoltaiki na dachu jest bezkolizyjny, nie traci się żadnego miejsca, tak jak ma to miejsce w przypadku montażu na działce.
Montaż na gruncie
Jest jednak grupa inwestorów, która decyduje się na montaż fotowoltaiki na specjalnej konstrukcji na działce. Ta lokalizacja jest najczęściej spowodowana zbyt małą powierzchnią dachu lub sąsiedztwem innego wysokiego budynku lub drzew, które mogłyby stanowić niepożądane zacienienie paneli. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce nie jest mniej efektywny od lokalizacji na dachu pod warunkiem, że panele mają odpowiedni kąt nachylenia i zwrócone są na południe.
Czy procedury związane z instalacją fotwoltaiki są skomplikowane?
Zdecydowanie nie! Obecnie na rynku działa szereg firm, które świadczą pomoc w zakresie złożenia stosownych dokumentów do dotacji oraz realizacji całej inwestycji od A do Z. To niezwykłe ułatwienie zwłaszcza dla inwestorów indywidulanych, którzy nie są biegli w załatwianiu spraw urzędowych i obce im są zmieniające się dynamicznie przepisy.
Dlaczego montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?
Montaż fotowoltaiki to nie tylko ekologiczna postawa. To przede wszystkim realne oszczędności w obszarze energii elektrycznej, a przy montażu mocnej instalacji – niemal całkowite uniezależnienie się od dostawców oferujących prąd z konwencjonalnych źródeł. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się w okresie do dziesięciu lat i obecnie jest jednym z najprężniej rozwijających się aktywności mających służyć ochronie środowiska.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.