Ewa Ewart o wydobyciu ropy w Amazonii

0
1447

Przemysł energetyczny i cała światowa gospodarka są oparte na ropie naftowej. Jej wydobywanie może jednak doprowadzić do kryzysu ekologicznego i stanowić poważne zagrożenie dla ludzi. Problem ten dostrzega również polska dziennikarka, autorka wielu przełomowych dokumentów Ewa Ewart. Jej najnowszy film „Klątwa Obfitości” porusza temat wydobywania ropy w Amazonii.

Sytuacja w Ekwadorze

Katastrofy wielkich zbiorników ropy naftowej zdarzają się na całym świecie. Rozpoczęcie wierceń może być przyczyną wyginięcia wielu gatunków zwierząt i roślin oraz może zabrać dom dla rdzennych plemion. Ewa Ewart, która była świadkiem wielu tragicznych wydarzeń takich jak atak terrorystyczny  w Biesłanie, postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

Film „Klątwa obfitości” jako pierwszy odsłania kulisy dramatu, jaki dzieje się w Ekwadorze. W miejscu, który jest domem dla setek gatunków zwierząt oraz roślin, rozpoczyna się wydobywanie ropy na masową skalę. Szacuje się, że terenie samego Parku Narodowe Yasumi znajduje się prawie 1/3 światowych zasobów. Pomimo rządowej inicjatywy z 2007 roku, proponującej zachowanie części zasobów w zamian za rekompensatę finansową, w 2017 roku rozpoczęły się na tym terenie prace wydobywcze.

Głos Ewy Ewart

Ewa Ewart nie chciała pozostać w tej sprawie bierna. Myślą przewodnią filmy „Klątwa Obfitości” jest przybliżenie europejskiemu widzowi wpływu wydobycia ropy naftowej na światowy ekosystem. Obraz przedstawia nie tylko niszczenie flory i fauny, ale również smutny los rdzennych plemion Ekwadoru: Taromenane i Tageri. Ewa Ewart, podobnie jak w swoich innych dokumentach skupia się na tragedii pojedynczych ludzi. Pokazanie codziennego życia na terenach, na których wydobywa się ropę naftową, daje powody ku zastanowieniu, czy rozwój gospodarczy powinien iść  w tym kierunku.

Film „Klątwa Obfitości” został pokazy również na Szczycie Klimatycznym ONZ COP24 w Katowicach. Efekt dwuletniej pracy Ewy Ewart został doceniony również przez zagranicznych widzów. Autorka mów wprost, że Ekwador nie jest już postrzegany jako raj na ziemi, ale jako źródło ropy naftowej. Problem dotyka przede wszystkim rdzennych mieszkańców, którzy zostali pozbawieni sensu życia oraz godność.

Kraje na całym świecie powinny mieć na uwadze losy państw, w których wydobywana jest ropa naftowa. Wyniszczenie terenów puszczy amazońskiej może mieć poważne konsekwencje na światowy ekosystem. Ochrona zaś rdzennych plemion  powinna być naszym moralnym obowiązkiem. Film Ewy Ewart to polski głos sprzeciwu na dziejącą się krzywdę w Ekwadorze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here