zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym

Z dniem pierwszego września miliony dzieci w naszym kraju rozpoczynają rok szkolny. Wiele z nich idzie do nowych szkół, gdzie nie znają jeszcze innych osób. Jest to bardzo stresująca sytuacja dla malucha. Nauczyciel powinien wtedy zrobić coś, co pomoże się dzieciom zaaklimatyzować w nowym miejscu i poznać nowe koleżanki i kolegów. Fajnym sposobem są gry i zabawy integracyjne. Jeżeli nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób poprowadzić zajęcia warto wpisać w wyszukiwarkę na przykład frazę: zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym, gry i zabawy integracyjne dla dzieci, jak przeprowadzić pierwsze zajęcia w szkole podstawowej. Jest to tylko kilka propozycji jak możemy szukać potrzebnych informacji w internecie. W swoim tekście przedstawię kilka różnych gier, dzięki którym dzieci poznają się i spędzą fajnie czas.

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym

zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnymPierwszą propozycją jest zabawa w lustro. Na początek dzielimy dzieci w pary. Jedno z nich pokazuje różne ruchy i miny, a zadaniem drugiego jest naśladowanie go. Ta gra gwarantuje rozluźnienie atmosfery i świetną zabawę. Kolejna jest zabawa w głuchy telefon. Dzieci siadają w kółeczku, a nauczyciel mówi jednemu z nich na ucho wybrany wyraz lub całe zdanie. Zadaniem dzieci jest przekazanie wybranej frazy, szepcząc ją na ucho kolejnej osobie. Należy zrobić to tak, aby inni uczestnicy nie słyszeli przekazywanego zdania. Ostatnia osoba mówi na głos co usłyszała. Na pewno skończy się to kupą śmiechu, gdyż część dzieci przekręci wyrazy lub doda nowe.

Innym, bardziej ruchowym zajęciem jest gra w „ciuciubabkę”. Wybieramy jedną osobę, której związujemy oczy chustką lub szalikiem. Jej zadaniem jest złapanie jak największej ilości osób. Dodatkowym utrudnieniem może być okręcenie jej kilka razy wokół własnej osi. Popularna jest też gra zwana ” raz, dwa, trzy … baba jaga patrzy”. Jej zasady są bardzo proste. Jedna osoba staje na końcu sali, a reszta dzieci na drugim. Baba jaga odwraca się tyłem do pozostałych i wypowiada nazwę gry, po czym szybko obraca się w stronę dzieci i przez chwilę obserwuje. Zadaniem dzieci jest dostanie się na drugi koniec sali i nie zostanie złapanym przez baba jagę. Gdy ta się odwróci, dzieci musza pozostać w bezruchu, aż do momentu gdy nie będzie już na nie patrzeć. Ten, który poruszy się podczas gdy baba jaga patrzy, odpada z gry lub wraca na początek.

Gry dla dzieci

Fajnym, bardziej spokojnym pomysłem może być gra w kalambury. Istnieje wiele wersji tej gry. Dzieci mogą opowiadać, rysować lub pokazywać. Warto oczywiście dobrać takie postaci czy słowa, które dzieci znają i będą mogły odgadnąć. Warto postawić na przykład na postaci z popularnych bajek, zwierzęta czy przedmioty codziennego użytku. Można też oczywiście podpowiedzieć osobie, która ma za zadanie przedstawić grupie dany wyraz w jaki sposób najlepiej to zrobić. Dzieci na pewno będą się świetnie bawić.

Kolejnym pomysłem jest gra w ciepło, zimno. Jest ona równie prosta jak pozostałe. Wybieramy jakiś przedmiot i chowamy go gdzieś w klasie. Dzieci mają za zadanie go znaleźć. Gdy dziecko zbliża się do miejsca gdzie schowaliśmy nasz skarb mówimy ciepło, a gdy oddala się od tego miejsca krzyczymy zimno. Dla osoby, która znajdzie miejsce w którym ukryty jest nasz przedmiot warto zorganizować nagrodę w postaci na przykład czegoś słodkiego. Można też poprowadzić zabawę dalej i poprosić zwycięzce, aby wymyślił inną kryjówkę.

Inne zabawy dla dzieci

zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnymCiekawym pomysłem może być też zabawa w rozśmieszanie. Wybieramy jedną osobę, której zadaniem jest rozśmieszyć pozostałe. Dziecko, które rozśmieszy najwięcej osób wygrywa. Warto jednak przed grą ustalić zasady. Na przykład poinformować dzieci ile mają czasu na wykonanie zadania, czy mogą łaskotać inne, itd. Przyjemną zabawą jest rysowanie palcem po plecach. Polega ona po prostu na tym, że jedno dziecko rysuje coś na plecach drugiego, a to drugie musi odgadnąć co to jest. Jest to fajna opcja na chwilę odpoczynku dla maluchów. Aby pobudzić wyobraźnie dzieci, można zaprosić ich do zabawy polegającej na wymyślaniu historii. Pani prowadząca zajęcia zaczyna na przykład słowami „dawno,dawno temu…”. Zadaniem każdego z dzieci jest dopowiedzenie jednego zdania do historii.

Zabawa ta jest bardzo fajnym przerywnikiem podczas nauki, a wymyślone przez najmłodszych historie mogą doprowadzić do śmiechu. Ostatnią propozycją jest zabawa, która umożliwi dzieciom poznanie się. Siadamy w kółeczku i wybieramy dziecko, które pierwsze będzie odpowiadać. Każde z pozostałych ma za zadanie zapytać wybraną osoby o coś, czego chciałby się dowiedzieć. Możemy też zacząć od tego, że to nam dzieci jako pierwszym zadają pytania. Jest to bardzo fajna gra, dzięki której dzieci dowiedzą się czegoś o sobie nawzajem. Warto jednak zrobić listę zakazanych pytań i przeczytać ją dzieciom przed zabawą, aby nie doszło do sytuacji, że padnie pytanie na które ktoś nie chce odpowiadać. W pierwszych dniach szkoły bardzo ważne jest, aby pomóc dzieciom w zapoznaniu się. Wiele z nich może być zbyt nieśmiałych, aby zawrzeć nowe znajomości. Proponując maluchom gry i zabawy integracyjne z pewnością umilimy ich pierwsze dni w nowym miejscu i wśród nowych kolegów.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here