choroby tarczycy

Biopsja jest badaniem, umożliwiającym pobranie wycinków ze zmienionych tkanek w celu dalszego ich badanie. W ten prosty sposób można określić czy zmiana znajdująca się na tarczycy jest groźną zmianą nowotworową czy też nie.

Najlepszy sposób na rozpoznanie nowotworu

Pamiętaj o tym, że nowotwory tarczycy należą do grupy nowotworów złośliwych, częściej występujących u kobiet niż u mężczyzn. Wykrycie go we wczesnym stadium daje szanse na całkowite wyleczenie!

Zanim otrzymasz skierowanie na biopsję, wcześniej endokrynolog wykona USG gruczołu tarczycy. Kiedy na monitorze jego uwagę zwróci jakakolwiek zmiana, prawdopodobnie stwierdzi, że konieczne będzie wykonanie biopsji, czyli pobranie wycinków z guzka i poddanie ich dalszym badaniom. Biopsję wykonuje się także w przypadku zmian zapalnych oraz torbieli tarczycy.

W momencie kiedy wynik badania USG wykaże tylko jedną zmianę, wtedy wycinki pobierane są tylko z niej. Wszystko zmienia się w sytuacji występowania na gruczole kilku zmian – w tym wypadku biopsji poddane zostaną tylko te o największej średnicy, mające charakter zmian nowotworowych (średnica powyżej 3 cm).

W jakim przypadku warto się zdecydować na biopsję tarczycy?

Badanie wykonuje się głównie w przypadku podejrzenia zmian, które mogłyby wskazywać na nowotwór. Każda zmiana wykryta na badaniu USG powinna zostać poddana dalszym badaniom, w szczególności kiedy jej średnica jest większa niż 1 cm.

Nowotwór tarczycy jest odmianą złośliwą, stanowi 1% wszystkich występujących nowotworów. Rak tarczycy z reguły nie daje żadnych typowych objawów, powodem do niepokoju mogą być wole endemiczne, czyli powiększenie tarczycy.

co może oznaczać chora tarczyca

Przeciwwskazania do badania

Biopsja jest badaniem inwazyjnym, ale bezpiecznym. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań.

Oto one:

  • ciężka skaza krwotoczna,
  • brak kontaktu z pacjentem,
  • ropne ogniska występujące wokół szyi,
  • zażywanie leków przeciwzakrzepowych.

Przebieg badania

Do badania nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób, zatem jedyne co możesz zrobić to zrelaksować się i odpocząć.

Lekarz po wykluczeniu wszystkich za i przeciw, wydał Ci skierowanie. Pamiętaj aby poinformować specjalistę o swoich chorobach przewlekłych, alergiach i lekach jakie aktualnie przyjmujesz (zwłaszcza jeżeli są to leki przeciwzakrzepowe).

Biopsja tarczycy jest zabiegiem inwazyjnym, do jego wykonania używa się bardzo cienkiej igły. Nie stosuje się znieczulenia, ponieważ nie jest ono potrzebne. Zabieg jest bezbolesny.

Współpracujący wraz z radiologiem, patomorfolog wkłuję się w miejsce, w którym znajduję się zmiana a następnie pobierze jej wycinek w celu ustalenia charakteru zmiany. W momencie wkłucia odczujesz niewielki ucisk, po zabiegu miejsce wykonania biopsji zakleja się plasterkiem.

Jeżeli okaże się, że zmiany mają charakter złośliwy będziesz mogła podjąć natychmiastową terapię co znacznie zwiększy Twoje szanse na całkowite wyleczenie! Dlatego pod żadnym pozorem nie przekładaj badania na późniejszy termin, nie ma się czego obawiać!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here