Katar sienny, nazywany również alergicznym, dotyka wiele osób. Zwłaszcza w okresie pylenia. Zazwyczaj objawia się bezbarwną, cieknącą wydzieliną z nosa. Nasz nos jest zaczerwieniony, nawet może swędzieć. Katar sienny może niekorzystnie wpływać na nasze codzienne obowiązki, utrudniać nam sen, a nawet powodować nieznośny ból głowy.
Czym jest katar sienny?
Katar sienny to nic innego, jak alergiczny nieżyt nosa. Spotykany jest albo w sezonie – gdy pylą rośliny lub jesteśmy narażeni na zarodniki grzybów, albo ma postać całoroczną – która jest wywołana alergenami.
Jak się objawia katar sienny?
Typowe objawy kataru siennego to:
- wodnista, bezbarwna wydzielina z nosa,
- świąd nosa,
- kichanie,
- niedrożność nosa,
- łzawienie,
- kaszel,
- zaczerwienienie spojówek,
- pokrzywka,
- swędzenie oczu, nosa, uszu,
- przemęczenie,
- drażliwość,
- nudności,
- ból głowy,
- czasami gorączka.
Wszelkie objawy są niekomfortowe i pogarszają jakość życia. Katar sienny może dotyczyć nie tylko dorosłych, ale i dzieci.
Przeczytaj też: http://www.duzohumoru.pl/maseczka-kurkumy-idealna-walce-tradzikiem/
Leczenie kataru siennego
Jeżeli chcemy sprawdzić, czy katar sienny który u nas występuje ma podłoże alergiczne, powinniśmy na początku wykonać testy alergiczne. Gdy otrzymamy wyniki wiemy, które alergeny są odpowiedzialne za objawy uczulenia.
Zwykle w leczeniu alergicznego kataru wykorzystuje się leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy w formie aerozolu. Pozostałe popularne metody leczenia kataru siennego to: immunoterapia swoista, czyli odczulanie oraz zażywanie kortykosteroidów doustnie.
Immunoterapia swoista (odczulanie) polega na zastosowaniu konkretnych dawek szczepionki osobie uczulonej. Takie szczepionki zawierają alergen, na który jest uczulony alergik.
Taką metodę zazwyczaj stosuje się w przypadku: atopowej astmy oskrzelowej, atopowym zapaleniu skóry oraz uczuleniu na alergeny wziewne.
Prawidłowe zastosowanie immunoterapii swoistej, daje możliwość zahamowania rozwoju zapalenia alergicznego. Odczulanie przywraca właściwe funkcje organizmu. Immunoterapię swoistą zazwyczaj wykonuje się co 3-5 lat.
Źródło: https://aktywniniezalezni.pl/