Planując karmienie niemowlaka warto wziąć pod uwagę różne opcje. Szczególnie jeśli robimy to jeszcze przed porodem. Wiele może zależeć od kondycji dziecka. Często konieczne jest znaczne dostosowanie pokarmu. Jednak równie znaczący może być organizm kobiety. Hormony muszą ustabilizować się na odpowiednim poziomie. Tylko wtedy możliwa będzie prawidłowa laktacja. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Z tego powodu w wielu przypadkach pojawiają się znaczne trudności i karmienie piersią noworodka staje się niemożliwe.

Nastawienie psychiczne do karmienia piersią

W takiej sytuacji warto szczególnie starać się o unormowanie swojego stanu. Ogromne znaczenie ma tu oczywiście nastawienie psychiczne. Zbyt długi i intensywny stres może hamować naturalne mechanizmy zachodzące w organizmie.W takiej sytuacji warto szczególnie starać się o unormowanie swojego stanu. Ogromne znaczenie ma tu oczywiście nastawienie psychiczne. Zbyt długi i intensywny stres może hamować naturalne mechanizmy zachodzące w organizmie. Z tego powodu nie należy wywierać na sobie presji i podejść do wszystkiego ze spokojem. Jednocześnie jednak powinniśmy zasięgnąć rady specjalistów. Do dyspozycji mamy położne już w pierwszych dobach życia dziecka. Warto korzystać z ich wiedzy oraz doświadczenia. Możemy również liczyć na pomoc przy przystawianiu malucha. Często nawet odrobinę inne ułożenie może wiele zmienić. Z tego powodu indywidualne podejście jest tu kluczowe.

Dla ułatwienia możemy już w trakcie ciąży zagłębiać ten temat i nauczyć się różnych wariantów trzymania dziecka. Dzięki temu znacznie łatwiej oswoimy się z nową sytuacja. Jest to szczególnie istotne u kobiet, które wcześniej nie rodziły. Należy wypracować w sobie prawidłowe trzymanie dziecka. Stabilizacja całego kręgosłupa jest bardzo ważna w pierwszych tygodniach. Może to znacznie komplikować karmienie piersią. Jednak pomocne stają się wtedy różnorodne poduszeczki mające utrzymać dziecko w komfortowej pozycji. Warto zaopatrzyć się chociaż w jeden model jeszcze przed porodem. Należy również dać sobie czas. Organizm może potrzebować nawet kilka dni, aby się ustabilizować.

Kiedy matka nie może karmić piersią

Z tego powodu początkowe niewielkie ilości mleka nie muszą nas niepokoić. Z czasem powinno pojawiać się go coraz więcej. Jest to w pełni naturalne. Jednak w wielu przypadkach pomimo starań nie jest możliwe podawanie pokarmu naturalnego. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednio dopasowane preparaty. Istotne jest, aby ich skład był dostosowany do aktualnego wieku dziecka. Tylko w takim przypadku dostarczymy wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje. Może to znacznie wpływać na ogólną kondycję organizmu. Z tego powodu pomocne może być kierowanie się zaleceniami lekarza.

Jednak nie należy obawiać się mleka modyfikowanego. Może być niemal tak samo wartościowe, jak pokarm matki. Szczególnie jeśli jest wzbogacane w niezbędne witaminy i minerały. W zależności od miesiąca życia ich dawki mogą ulegać zmianie. Podobnie jest z proporcjami makroskładników. Jest to niezwykle indywidualne. Z tego powodu niezbędne jest sięganie po kolejne preparaty wraz ze wzrostem dziecka. Przyjmuje się, że dieta malucha musi być oparta na mleku do szóstego miesiąca życia. Jednak nie oznacza to, że karmienie będzie bezproblemowe.

Karmienie piersią noworodka a dieta matki

W takiej sytuacji warto szczególnie starać się o unormowanie swojego stanu. Ogromne znaczenie ma tu oczywiście nastawienie psychiczne. Zbyt długi i intensywny stres może hamować naturalne mechanizmy zachodzące w organizmie.Przy pokarmie matki istnieje ryzyko wystąpienia alergii. Należy wtedy odpowiednio dopasować jadłospis matki. Alergeny mogą przenikać do krwi, a następnie również do mleka. Z tego powodu wywołują reakcje w delikatnym organizmie noworodka. Warto początkowo znacznie ograniczyć dietę. Zalecane jest zrezygnowanie ze wszystkich produktów uznawanych za szczególnie alergizujące. Po obserwacji dziecka jesteśmy w stanie ocenić czy wykluczyliśmy odpowiednie produkty. W przypadku ustąpienia wysypek i zagojenia zaczerwienień możemy spróbować ponownie wprowadzać poszczególne pokarmy.

Jednak należy robić to bardzo ostrożnie i powoli. Pozwoli nam to ocenić czy dany produkt wywołuje alergię. Da nam to pełną kontrolę nad składem jadłospisu i pozwoli go uzupełnić w niezbędne witaminy i minerały. Dbanie o poszczególne wartości ma tu ogromne znaczenie. Przekłada się również na skład mleka. Z tego powodu warto zapisywać co jemy i dbać o prawidłowe bilansowanie. Możemy tworzyć podsumowania na koniec każdego tygodnia i na tej podstawie sprawdzać czego zabrakło. W takim przypadku istnieje szansa na wyrównanie wszystkiego w kolejnych dniach.

Kaloryczność potrwa w diecie matki

Ogromną rolę odgrywa także kaloryka. Powinna być dopasowana do naszego standardowego zapotrzebowania. Tylko w taki sposób zyskamy pewność, że cały organizm jest prawidłowo odżywiony i może efektywnie pracować. Przekłada się to również na wartościowość pokarmu. Rozszerzanie diety dziecka zaczyna się zazwyczaj od warzyw. Jednak warto je odpowiednio przygotować. Najlepszym wyborem będą dobrze rozgotowane i rozdrobnione zupki. Istotne jest jednak, aby nie mieszać ze sobą zbyt wielu gatunków. Każdy produkt musi być wprowadzany oddzielnie. Da nam to pełen wgląd w reakcje organizmu i pozwoli zdiagnozować ewentualne nietolerancje oraz alergie. Równocześnie sam proces przestawiania się jelit do trawienia nowych produktów będzie o wiele łatwiejszy. Warto dokładnie rozplanować sobie kolejność podawania pokarmów. Zachowamy wtedy kontrolę nad wprowadzaniem w dalszej kolejności również owoców, mięs i nabiału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here