Jak się prawidłowo zachowywać na stypie

Stypa to spotkanie rodziny i przyjaciół, podczas którego zazwyczaj wspomina się zmarłego. Ze względu na charakter i powagę okoliczności, należy zachowywać się w odpowiedni sposób. Wiele osób, które pierwszy raz uczestniczą w wydarzeniu tego typu, zastanawia się jak się ubrać i jakie zasady obowiązują na stypie. Choć teoretycznie pisane reguły nie istnieją, w praktyce wymaga się od uczestników określonych zachowań.

Stypy

Pogrzeb członka rodziny, przyjaciela lub znajomego zawsze wiąże się z dużymi emocjami. Przeważnie towarzyszy nam smutek, żal, a niekiedy nawet rozpacz i złość. Gdy najbliższa rodzina zmarłej osoby zaprosi nas na stypę, to nawet w przypadku gdy mieliśmy inne plany, nie powinno się odmawiać. W większości sytuacji, spotkania są organizowane w hotelowych restauracjach lub innych salach, które znajdują się w niedalekiej odległości od cmentarza, dzięki czemu dojazd nie zajmuje dużo czasu. Warto poświęcić kilka godzin i uczestniczyć w stypie. Organizatorzy z pewnością to docenią. Tak jak w przypadku pogrzebu, na stypie obowiązuje skromny ubiór, najlepiej w czarnym kolorze, choć inne ciemne kolory również są dopuszczalne. W kwestii zachowania, warto przestrzegać kilku zasad.

  • Pierwszą z nich jest wyłączenie smartfona, smartwatcha, tabletu oraz innych urządzeń elektronicznych, które mogą generować dźwięki. Niejednokrotnie bywa tak, że podczas stypy jest wygłaszane przemówienie dotyczące zmarłego, które nie powinno być zakłócane przez różnego rodzaju dźwięki i melodie.
    Podczas stypy należy również powstrzymać się od opowiadania dowcipów i kawałów, gdyż może to zostać odebrane jako niestosowne.
  • Kolejną kwestią jest powstrzymanie się od rozmawiania o swoich prywatnych problemach, zwłaszcza z najbliższą rodziną zmarłej osoby. Bliscy krewni mają wystarczająco dużo swoich zmartwień i trosk, dlatego nie jest to najlepszy czas na takie dyskusje.
  • Nie należy także przekrzykiwać się i podnosić głosu. Stypa ma charakter stonowany i refleksyjny, dlatego wszystkie wrzaski i drobne sprzeczki są niemile widziane i trzeba się ich wystrzegać.
  • Bardzo ryzykowne jest nadużywanie alkoholu na stypie, które może zakończyć się nawet awanturą, dlatego w kwestii spożycia alkoholu koniecznie należy zachować umiar.

Stypy zazwyczaj trwają kilka godzin. Podczas spotkania podawane jest jedzenie i napoje.

Pożądane zachowania na stypie

W przypadku gdy najbliżsi krewni lub przyjaciele zmarłej osoby mają potrzebę porozmawiania, warto zamienić się w słuchacza i cierpliwie wysłuchać wszystkiego co mają do powiedzenia. Jeżeli mamy takie możliwości, warto zaoferować pomoc najbliższej rodzinie zmarłego. W zależności od potrzeb, mogą to być drobne uczynki, porady lub inne czynności, które pomogą przejść przez początkowy okres po stracie krewnego. Podczas rozmowy z innymi gośćmi, należy utrzymywać cichy ton głosu, który nie będzie przeszkadzał innym osobom. W trakcie rozmów na temat zmarłego lub zmarłej, warto poruszać wyłącznie pozytywne rzeczy. Każdy w życiu popełnia błędy, jednak stypa nie jest spotkaniem, podczas którego powinno się o nich mówić. Warto pamiętać także, że najbliżsi krewni w większości przypadków nie wymagają nachalnych i rozbudowanych kondolencji. Najlepszą opcją będą dwa, trzy zwięzłe zdania i uściśnięcie dłoni lub przytulenie. Zbyt natarczywe kondolencje mogą zostać źle odebrane, dlatego należy ich unikać. Jeżeli okoliczności na to pozwalają, warto zostać do końca stypy, która zazwyczaj nie trwa zbyt długo.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Hotelu T&T z Poznania (Górczyn).

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here