Wczesna ciąża - Objawy

Ciąża czasem bywa niespodzianką, innym razem wypatrujemy z utęsknieniem dwóch kresek na teście. Niezależnie jednak, czy planujemy dziecko, czy też obawiamy się wpadki, zawsze może nas zaskoczyć wczesna ciąża – Objawy warto znać. Nie zawsze warto się jednak całkowicie sugerować informacjami znalezionymi w internecie. U każdej kobiety początek tego stanu wygląda zupełnie inaczej. To, w którym momencie pojawią się pierwsze, widoczne objawy i jak będzie przebiegać ciąża, zależy od wielu czynników.

Wczesna ciąża – Objawy

Wczesna ciąża - ObjawyPierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po dziesięciu dniach od zapłodnienia, chociaż nie zawsze tak jest. To zależne od dokładnego momentu cyklu, w którym nastąpiło zapłodnienie. Wczesna ciąża – objawy bywają czasami mało charakterystyczne, możemy je bardzo łatwo przeoczyć i nawet nie zwrócić szczególnej uwagi na to, co dzieje się w naszym organizmie. Na początku ciąży odczuwamy mniejsze lub większe zmiany w nastroju. Ale to przecież normalne, często w trakcie zwykłego cyklu miesiączkowego też bywają dni, kiedy jesteśmy bardziej nerwowe czy radosne. Humor może nam się szybko zmieniać. W jednej chwili skaczemy z radości, aby w następnej denerwować się na cały świat. To nieco męczące, zwłaszcza na początku, ale niestety nie da się z tym walczyć.

Ciąża wiąże się z dużymi zmianami w naszym ciele. Organizm musi się do tego przystosować, co oznacza wyrzuty różnych hormonów w dużych ilościach. To te nieszczęsne hormony wpływają na nas w bardzo silny sposób i wywołują wahania humorów. Co więcej, mogą one wywoływać w nas zmęczenie. Ten stan różni się zdecydowanie od codziennego przemęczenia. Jest ustawiczny i bardzo odczuwalny. Nie ma powodu, aby się oskarżać i działać wbrew sobie. W pierwszym trymestrze masz prawo, aby więcej czasu spędzić na beztroskim lenistwie i odpoczynku. Twoje ciało przygotowuje się na wysiłek, jakim jest ciąża. To sprawia, że czujesz się mało energiczna i opieszała. Pozwól sobie na relaks i nie denerwuj się. Najprawdopodobniej w drugim trymestrze to minie i poczujesz napływ nowej energii. Wtedy odczujesz wszystkie blaski ciąży i rozkwitniesz w trakcie oczekiwania na swoje maleństwo. W czasie drugiego trymestru poprawi się Twoje samopoczucie i pewność siebie.

Najczęstsze objawy ciąży

Najczęstsze objawy ciążyNajbardziej znanym i kojarzonym z wczesną ciążą objawem są nudności. Kojarzymy z filmów sceny, w których bohaterka codziennie rano odczuwa ogromne mdłości i już wiemy, co będzie się działo dalej. Ma to swoje odzwierciedlenie w prawdziwym życiu – nudności to jeden z najczęstszych objawów w pierwszym trymestrze. Jednak to także możemy przeoczyć, wiele kobiet uznaje, że po prostu się czymś zatruły. O ile planują dziecko, może faktycznie szybko skojarzą fakty. Jeżeli jest to jednak nieplanowana ciąża, może minąć jeszcze kilka tygodni, zanim sięgną po test ciążowy.

Oczywistym objawem wczesnej ciąży jest także brak okresu. Nie mówimy tutaj o opóźnieniach miesiączki, które są naturalne i często spotykane. Mogą mieć przeróżne przyczyny – choroby, przyjmowane leki, stres czy utrata wagi. Jeżeli jednak okres wcale się nie pojawia, prawdopodobnie oznacza to ciążę.

Jednym z najwcześniejszych objawów są także obolałe i nabrzmiałe piersi. Jeżeli chciałabyś być w stanie błogosławionym, warto je obserwować. Jeśli w ostatnim czasie się powiększyły oraz stały się delikatniejsze i bardziej wrażliwe, być może to dobry znak. Oprócz bólu piersi możemy także odczuwać delikatne bóle w podbrzuszu. Ten ból pochodzi z jajników, które pracują więcej niż zwykle – produkują coraz więcej hormonów, które przygotowują macicę na rozwój zarodka.

Każdy organizm jest inny

Jest kilka częstych objawów wczesnej ciąży, jednak nie wystąpią one u każdej kobiety. Początek ciąży może przypominać bardziej przeziębienie czy właśnie zatrucie pokarmowe. Kobiety, które planowały ciążę, mogą być szczególnie wyczulone na jej przejawy. Czasami wręcz doszukują się ich na siłę, bo tak bardzo pragną mieć dziecko. Jak zawsze, trzeba zachować tutaj zdrowy rozsądek i obserwować swoje ciało, ale nie popadać w obsesję. Jeżeli nie udało się zajść w ciążę tym razem, nie warto się załamywać i rozczarowywać.
Aby mieć pewność, czy dobrze rozpoznałyśmy wczesne objawy, warto po kilku dniach od ich zauważenia zgłosić się na test beta HCG. To badanie krwi, którego wynik pozwoli nam mieć pewność, czy to na pewno ten wyjątkowy stan.

Jeżeli tak, cieszmy się tym. Jesteś w szczególnym momencie swojego życia i masz prawo to świętować. Zadbaj o siebie, odpręż się, zrelaksuj. Odpuść trochę codzienne obowiązki – nic się nie stanie, jeżeli w domu nie będzie pedantycznie czysto przez kilka dni. Zwróć uwagę na swoją dietę i już od pierwszych dni staraj się o nią zadbać, bo w ten sposób zapewniasz siłę swojemu organizmowi, aby podołał ciąży. Dzięki prawidłowemu odżywianiu zadbasz też o maleństwo. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, o ile ciąża rozwija się prawidłowo i jest bezpieczna. Pamiętaj też o tym, że w trakcie ciąży trzeba całkowicie odstawić alkohol i papierosy. Mogą one spowodować groźne choroby u malucha.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here