podpaski jednorazowe vs. podpaski wielorazowe
fot. Pixabay.com

Bycie eko i zero waste staje się coraz popularne. Nic dziwnego, w dobie nieustannie ocieplającego się klimatu i zagrożenia katastrofą klimatyczną staramy się dołożyć wszelkich starań, aby ratować naszą planetę. Okazuje się, że w tym może pomóc również własnoręczne szycie podpasek wielorazowych. Czy warto to robić? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Przeczytaj też: https://www.um.pl/jak-uszyc-podpaske-wielorazowa-eko-miesiaczka/

Podpaski wielorazowe własnoręcznie uszyte

Dlaczego w kwestii ochrony przed krwawieniem menstruacyjnym kwestia podpasek wielorazowych stała się tak istotna? Dlatego, że każdego dnia na całym świecie miliony kobiet zużywają miliony podpasek i tamponów jednorazowych. Te z kolei nie ulegają biodegradacji. Zaśmiecają wysypiska, zatruwają gleby, gniją, odkładają niedegradowalne cząstki plastiku w ziemię. Powoli, wraz z innymi odpadami, doszczętnie niszczą naszą planetę.

Dlatego też coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań. Wśród nich pojawiły się kubeczki menstruacyjne, bielizna menstruacyjna, podpaski biodegradowalne, krążki i gąbki menstruacyjne. Tymczasem biodegradowalne podpaski warto uszyć samemu i zrobić to przy pomocy skrawków materiału, które na pewno mamy w domu. Takie podpaski można prać i korzystać z nich tak długo, jak tylko będzie nam to odpowiadać.

Podpaska wielorazowa – jak ją uszyć?

Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Ważne, żeby podczas szyciu podpaski własnoręcznie pamiętać o jej najistotniejszych elementach. A więc potrzebna nam będzie warstwa wierzchnia, warstwa chłonna oraz warstwa z materiału wodoodpornego. Jeśli chodzi o to, co wykorzystać jako tkaninę wierzchnią polecamy bawełnę pościelową, flanelę, welur, materiał bambusowy – jednym słowem wszystko to, co oddycha i daje naszej skórze komfort noszenia. Poza tym warto tak naprawdę wybrać tkaninę ekologiczną. Nosić będziemy ją w intymnych miejscach naszego ciała, które szczególnie narażone są na różnego rodzaju infekcje i wymagają od nas szczególnej troski.

Jeśli chodzi natomiast o to, co znajdzie się we wnętrzu naszej podpaski, polecamy użycie bawełnianego ręcznika. W zależności od tego, jak obfite jest krwawienie, powinien on składać się z kilku warstw. Dla średniego krwawienia wystarczą dwie lub trzy. Jeśli jednak krwawienie jest obfite pomyśl o czterech lub pięciu warstwach. Warstwę hydroizolacyjną uszyj nylonu lub mikropolaru.

Polecamy obejrzeć filmy na YouTube, z których dowiecie się, jak krok po kroku samodzielnie uszyć podpaskę. Jeśli bliskie jest Wam życie w stylu eko, zróbcie kolejny krok w stronę naszej planety i natury.

Zobacz też: http://www.duzohumoru.pl/warto-uzywac-bielizny-menstruacyjnej/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here