Jak się liczy tygodnie ciąży?

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym cały jej tryb funkcjonowania ulega drastycznej zmianie, która podporządkowana jest pod narodziny dziecka. Ciąża liczona jest przede wszystkim w tygodniach. Jak się liczy tygodnie ciąży?

Jak się liczy tygodnie ciąży?

Moment liczenia powinniśmy rozpocząć od daty ostatniej miesiączki. Warto jednak wiedzieć, że do zapłodnienia dochodzi jednak nieco później, w czasie owulacji. Z tego powodu przykładowo 10 tydzień ciąży może dopiero 8 tygodniem życia dziecka. Najdokładniej wiek dziecka jesteśmy w stanie określić na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Na podstawie tego terminu można określić, czy mowa jest o ciąży donoszonej, czyli takiej, która została zakończona pomiędzy ostatnim dniem 37 tygodnia ciąży a pierwszym dniem 42 tygodnia ciąży. Jeśli dziecko zostanie urodzone wcześniej mamy do czynienia z wcześniakiem. Jeśli zaś później, wtedy takiego noworodka nazywamy dzieckiem przenoszonym. Kobiety, które przed zajściem w ciąży miały regularne miesiączki nie mają z reguły problemów z prawidłowym określeniem tygodnia ciąży. Trudności te mogą się pojawić dopiero w momencie, gdy miesiączki charakteryzowały się nieregularnym występowaniem. Na szczęście nowoczesna medycyna ma do zaproponowania kilka alternatywnych metod, które pozwolą rozwiązać wszelkie wątpliwości.

Dlaczego tak ważne jest dokładne określenie tygodnia ciąży?

Dlaczego tak ważne jest dokładne określenie tygodnia ciąży?Dokładne określenie tygodnia ciąży jest konieczne do tego, aby jednoznacznie stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy nie ma zagrożenia dla płodu. Dane tygodnie ciąży określają również metody postępowania z osobą ciężarną. Jest to niezbędne do określenia przybliżonego terminu porodu. Jest to konieczne, jeśli zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że poród będzie miał miejsce przedwcześnie albo występuje zagrożenie poronienia. Mimo dostępności zaawansowanych metod ginekologicznych co do określania tygodnia ciąży, trudno jest dokładnie określić konkretny tydzień. Udaje się to w niewielkim odsetku pacjentek. Zawsze należy dołożyć wszelkich starań, aby datę porodu określić jak najdokładniej. Pozwoli to na uniknięcie wykonywania najtrudniejszych czynności będących niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia matki i dziecka. Mowa jest tutaj na przykład o cesarskim cięciu oraz indukcji porodu.

Należy pamiętać, że prawidłowa ciąża to taka, która trwa od 38-42 tygodnie. Ginekolodzy dzielą ją na 3 trymestry. Podział ten jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala lekarzom określić, jakie badania powinny być w ich czasie wykonywane i z jaką częstotliwością, aby wiarygodnie ocenić stan zdrowia dziecka i matki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here