Pierwsza ciąża

Różne są reakcje kobiet na widok dwóch kresek na teście ciążowym. Od euforii, łez szczęścia i okrzyków radości po niedowierzanie, strach, a czasem poczucie, że właśnie zawaliło się całe życie. Jakkolwiek kobiety reagują, jedno jest pewne. Pierwsza ciąża zmienia wszystko. Już nigdy nic nie będzie takie jak przedtem. Od momentu powzięcia informacji o ciąży zaczynają się plany, reorganizacja nie tylko dnia codziennego ale i często całego życia. Często kobiety chcą jak najdłużej zachować w tajemnicy informację o swoim błogosławionym stanie. Często same jeszcze nie oswoiły się z myślą, że będą mamami, a czasem ze strachu przed pracodawcą.

Pierwsza ciąża – Trudne początki

Pierwsza ciąża - Trudne początkiKobiety zaczynają dokładnie, tydzień po tygodniu śledzić rozwój ciąży. Lekarz ginekolog, prowadzący ciążę, odpowiada cierpliwie na setki pytań głównych i pomocniczych. Rozwiewa wszelkie mity, zabobony i wątpliwości. Odpowiada w nieskończoność, że to normalne, że puchną nogi, że gorąco w środku zimy, że ciężko wejść na parter i że to żadna nowość, gdy kobieta płacze na reklamach. W szczególności, gdy jest to pierwsza ciąża, kobiety często tracą głowę. Gubią się w gąszczu książek i poradników na temat ciąży i pielęgnacji noworodków. Jak prawidłowo przewinąć niemowlę, jak podnosić i nosić bez szkody dla jego życia, czy karmić piersią czy butelką, czy pozbyć się kota z domu, kiedy zaprosić pierwszych gości, czy spać z dzieckiem w łóżku i w końcu czy pozwolić ojcu dotknąć dziecko.

Macierzyństwo

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy sobie poradzą z opieką nad noworodkiem, czy będą umiały je przewinąć i ubrać, czy usłyszą w nocy płacz dziecka. Również temat pobytu w szpitalu często spędza sen z oczu przyszłych matek. Wcale nie pomagają opowieści doświadczonych koleżanek, które często zamiast podnieść na duchu, straszą jeszcze bardziej. W oczekiwaniu na dziecko okazuje się, że mogą być też przyjemne rzeczy. Trzeba przecież urządzić pokoik dla dziecka. I tu znowu powstaje pytanie, czy zrobić osobny, czy przez jakiś czas spać z dzieckiem w pokoju. Obojętnie jaka to będzie decyzja, urządzanie pokoiku dla noworodka, to zawsze przyjemna sprawa. A oprócz wózka, łóżeczka czy fotelika, potrzebne będą ciuszki, pieluszki, zabawki, kocyki i wiele innych kolorowych i ślicznych rzeczy. A takie zakupy to już przyjemność, nie tylko dla każdej przyszłej mamy, szaleją również tatusiowie, babcie ciotki i koleżanki. Oprócz malutkich śpioszków, smoczków i kosmetyków, niezbędne okazują się też kolorowe karuzele do łóżeczka i misie grające kołysanki.

Jak przygotować się do porodu? Szkoła rodzenia

Niektóre pary przed porodem decydują się na skorzystanie z usług coraz popularniejszych w naszym kraju szkół rodzenia. Dzięki zajęciom w takich szkołach przyszłe matki oswajają się z tym co je czeka. Dowiadują się jak tak na prawdę wygląda poród i jak prawidłowo go przejść. W programie takiej szkoły zazwyczaj znajduje się cykl wykładów oraz zajęć praktycznych. Niektóre szkoły organizują zwiedzanie oddziałów położniczych we współpracujących szpitalach. Skorzystanie z usług szkoły rodzenia jest na prawdę dobrym wyjściem podczas pierwszej ciąży.

Przebieg ciąży

Każda ciąża zazwyczaj trwa około dziewięciu miesięcy. Zamiennie można stosować również podział na tygodnie ciąży, lub na najczęściej spotykane w terminologii medycznej: trymestry. Każdy trymestr charakteryzuje się innym etapem rozwoju płodu. Trzeci, od 28 tygodnia do 40 tygodnia ciąży to już decydująca faza ciąży. Dziecko rośnie w niebywałym tempie i organizm przygotowuje się do porodu. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w celu ochrony utraty ciepła. Trzeci trymestr kończy się porodem dziecka.

Poród

PoródKażdy poród jest inny. Mimo że oczywiście są pewne podobieństwa, jak na przykład podział porodu na trzy etapy to jednak każdy poród różni się niemal wszystkim. Przede wszystkim poród w zależności od przypadku może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Dzieje się tak z różnych względów, każdy poród niesie bowiem za sobą pewne kompilacje. Różny jest także ból odczuwany przez kobietę podczas porodu. Każda przyszła matka przeżyje to inaczej. Poród składa się z trzech etapów: rozwieranie szyjki macicy, parcie oraz urodzenie łożyska. Pierwszy etap charakteryzuje się skurczami. We wczesnej fazie nie są one zbyt bolesne i występują dość rzadko. Potem jednak przybierają na sile. Gdy rozwarcie będzie już pełne przechodzimy do kolejnego etapu jakim jest parcie. Może ono trwać nawet do dwóch godzin, choć najczęściej kończy się w ciągu kilkunastu minut. Jest to właściwa faza porodu, gdy na świat przychodzi dziecko. Trzeci, ostatni etap, to urodzenie łożyska. Może to trwać do 30 minut i nie jest już bolesne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here