Pełzanie niemowlaka

Dzieci są różne, dlatego z każdym z nich należy się obchodzić nieco inaczej. Od samego początku rodzic musi zwracać uwagę na rozwój swojego maluszka i patrzeć na to, czy przebiega on w sposób prawidłowy oraz zgodny z ustalonymi przez samych lekarzy normami. Bo nie od dziś mówią oni nawet o tym, jak powinno wyglądać pełzanie niemowlaka. Maluszki dość szybko zaczynają odkrywać nowy dla nich świat i próbują go w pewnym sensie zwiedzać poprzez stawianie swoich pierwszych kroków. Póki nie są jeszcze w stanie raczkować, pełzają po podłogach i w taki sposób uczą się nowych ruchów. A jak to rzeczywiście powinno wyglądać? Jak przebiega prawidłowe pełzanie, świadczące o właściwym rozwoju dziecka?

Pełzanie niemowlaka

Pełzanie niemowlakaMało który rodzic wie chociażby o tym, w jakim wieku dziecko powinno zacząć pełzać. Przeważnie początki pełzania zaczynają się dość wcześnie, choć nie da się wyznaczyć konkretnego wieku maluszka, w którym musi on koniecznie zacząć samodzielnie poznawać świat. Teoretycznie czas, w jakim dziecko zacznie pełzać, może świadczyć o jego inteligencji, jednakże lekarze zwracają dużo większą uwagę na jego wpływ na układ neurologiczny. Dziecko poprzez pełzanie może zdobyć nowe umiejętności ruchowe i wyćwiczyć sobie panowanie nad swoim ciałem, co z kolei pomoże mu później w samodzielnym raczkowaniu czy nawet chodzeniu.

Przeprowadzane badania wykazały również, że dzieci, które nie potrafią pełzać często miewają później większe problemy z nauką i nie radzą sobie w szkole tak dobrze jak ich rówieśnicy. Oczywiście nie jest to reguła, bo zdarza się, że nawet niepełzające we wczesnym okresie życia dziecko później doskonale radzi sobie z przyswajaniem wiedzy, jednakże mimo wszystko warto zwrócić uwagę na te dwa wpływające na siebie elementy. Na różnych stronach internetowych, zwłaszcza tych poświęconych rodzicielstwu, znaleźć można informacje na temat tego, jak powinno wyglądać pełzanie niemowlaka. Zdecydowanie warto się im przyjrzeć i zapamiętać podane w nich wskazówki. Można później próbować dopasować je do swojej pociechy i sprawdzić, czy jej rozwój jest aby na pewno prawidłowy.

Maluszki rozwijają się na wiele różnych sposobów i to w zastraszającym tempie. Należy im to ułatwiać i pomóc im wejść do dorosłego świata, zachęcając chociażby do takiego pełzania. Dzięki niemu dziecko na pewno szybciej zacznie stawiać swoje pierwsze kroki i w ten sposób opanuje bezcenną umiejętność ruchową oraz pobudzi swój umysł do rozwoju.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić

Kiedy dziecko zaczyna chodzićJeśli rozwój naszego malucha przebiega poprawnie to w okolicach dziesiątego miesiąca życia powinien on stawiać swoje pierwsze kroki. Nie będzie to oczywiście typowy chód jaki znamy. Na początku jako pomoc będą służyły wszelkiego rodzaju meble czy nawet nogi rodziców. Powoli dziecko zacznie uczyć się trudnej sztuki chodzenia przekładając ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Musimy dużo uwagi poświęcić bezpieczeństwu. Dziecko bowiem będzie na początku dużo razy upadało lub kucało. Ważne, żeby w najbliższym otoczeniu nie było w tym czasie żadnych niebezpiecznych przedmiotów, które mógłby mu zagrozić. Mogą to być nawet zabawki. Zachęcajmy swoje dzieci do aktywnej nauki chodzenia. Jest to bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju ruchowego.

Kiedy zainteresować dziecko uprawianiem sportu?

Niejeden rodzic gdy zauważy, że jego dziecko potrafi już chodzić będzie chciał zainteresować je uprawieniem jakiegoś sportu. Nie powinniśmy się jednak z tym śpieszyć. Mimo, że internet pełen jest historii o cudownych dzieciach, które w wieku kilku lat osiągały już jakieś sukcesy na zawodach sportowych. Generalnie do 6 roku życia jeśli chodzi o sport to powinniśmy nastawić się na ogólny rozwój naszych dzieci. Dopiero potem możemy pomyśleć o dyscyplinach sportowych mających na celu poprawę koordynacji ruchowej. Mogą to być zajęcia związane z piłką nożną, pływaniem czy tańcem. Nie powinniśmy się jednak nastawiać na jakiekolwiek wyniki sportowe. Ważny tu jest ogólny rozwój fizyczny naszego dziecka. Około dziesiątego roku życia dzieci mogą już trenować dynamikę i zwinność, na przykład grając w tenisa. Na lekkoatletykę i sporty siłowe, które trenują przede wszystkim siłę przyjdzie czas po ukończeniu kilkunastu lat życia.

Od pełzania do uprawiania sportu

przez te kilkanaście lat nasz maluch przejdzie niebywałą drogę zaczynającą się na nauce pełzania aż do uprawiania wyczynowych sportów. Ważny jest umiar, tak a by na żadnym z tych etapów nie przesadzić i nie doprowadzić do przetrenowania naszego malucha. Wszystko powinno przychodzić naturalnie i z biegiem czasu. Nie możemy także wymagać zbyt dużo od naszych pociech.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here