child-85321_640

Bezpieczeństwo na drodze to podstawowa cecha umożliwiająca uczestnikom ruchu drogowego poruszać się po jezdni. Zatem aby było bezpiecznie to wszystkie strony ruchu drogowego zarówno piesi jak i kierowcy musza dostosowywać się do panujących zasad ruchu drogowego. Niestety na polskich jak i zagranicznych drogach ruchu co chwilę zdarzają się bardziej lub mniej niebezpieczne wypadki. Dlatego aby w pełni być przygotowanym na ewentualny wypadek drogowy (nawet jeżeli on nie będzie z naszej winy) należy stosować się do wszystkich zasad, które umożliwiają poruszanie się po jezdni. W tym artykule przeczytasz między innymi o tym, od kiedy dziecko bez fotelika może jeździć z nami w samochodzie.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym

od kiedy dziecko bez fotelikaJedną z takich obligatoryjnych zasad, która umożliwia rozpoczęcie jazdy wraz z dzieckiem jest umiejscowienie dziecka do fotelika samochodowego. Każdy rodzic chce aby jego dziecko było bezpieczne w czasie jazdy. W tym celu należy wozić dziecko w foteliku samochodowym, który spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Niezależnie czy mamy do pokonania kilka metrów czy kilka tysięcy kilometrów musimy umieścić dziecko w foteliku samochodowym. Dosyć niedawno obowiązywały przepisy prawne, które regulowały używanie fotelików samochodowych w czasie jazdy w ten sposób, że dziecko do dwunastego roku życia powinno przebywać w foteliku samochodowym w czasie jazdy. W 2015 roku ten przepis został trochę zmieniony, ponieważ kryterium, które decydowało o tym czy dziecko ma być przewożone w foteliku samochodowym czy nie został nie wiek lecz wzrost dziecka. Od tej pory ustalono, że każde dziecko poniżej 150 cm wzrostu powinno przebywać w foteliku samochodowym w czasie jazdy.

Od kiedy dziecko bez fotelika?

Nowe przepisy prawne regulują także takie nietypowe sytuacje jak w przypadku gdy dziecko nie ma jeszcze określonego w ustawie wzrostu a nie mieści się w foteliku samochodowym. Przewożenie trójki dzieci w samochodzie nie daje możliwości umiejscowienia w samochodzie trzech fotelików samochodowych, ponieważ zwyczajnie one się nie mieszczą. Dopuszczalny jest przewóz dzieci na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika. Pod warunkiem, że przewożone dziecko mierzy co najmniej 135 cm wzrostu i jest przypięte pasami bezpieczeństwa. Wyjątek ten od reguły ma dotyczyć tyko i wyłącznie sytuacji, kiedy dziecko nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach samochodowych. Wówczas rodzice mogą skorzystać z tego odstępstwa.

Jeżeli chodzi o przewóz trzeciego dziecka na tylnym siedzeniu, którego fotelik się nie mieści jako trzeci na tylnym siedzeniu samochodu to taki przewóz dziecka bez fotelika jest możliwy tylko w pasach bezpieczeństwa. Gdy dwoje dzieci umiejscowione są w fotelikach samochodowych. Dodatkowo dziecko przewożone pomiędzy fotelikami i zapięte pasami bezpieczeństwa musi mieć ukończone trzy lata.
Jeżeli jakiś rodzic chce przewozić dziecko z przodu auta to jest to możliwe lecz tylko gdy poduszka zostanie dezaktywowana na czas jazdy.

Używanie fotelika zgodnie z zaleceniami producenta

Nowe przepisy także zwracają uwagę na to, że należy się stosować do przepisów producenta danego fotelika samochodowego odnośnie jego prawidłowego i bezpiecznego użytkowania. Zatem pytając od kiedy dziecko bez fotelika, można odpowiedzieć, że standardowo wtedy kiedy dziecko uzyska 150 cm wzrostu. Warto śledzić wszystkie nowinki odnośnie przepisów prawnych, ponieważ niedostosowanie się grozi mandatami oraz punktami karnymi. A zazwyczaj jest tak, że wszelkie zmiany w kodeksie prawym wiążą się ze zwiększonymi karami za niedostosowanie się do przepisów prawnych. Dlatego jeżeli nie chcemy mieć problemów z prawem to warto dostosowywać się do panujących ogólnie przepisów prawnych. Ale także warto się do nich dostosowywać dla naszego oraz innych osób, z którymi podróżujemy dobra, bezpieczeństwa oraz zdrowia.

Odpowiednie wyposażenie samochodu

od kiedy dziecko bez fotelikaWarto także dowiadywać się o takich informacjach jak regulacja pasów bezpieczeństwa. Ponieważ nie zapinamy ich po to by w razie kontroli nie dostać mandatu lecz po to by w razie ewentualnego wypadku drogowego spełniły one swoją funkcję, jaką jest bezpieczeństwo nas samych oraz innych pasażerów. Także trzeba pamiętać o odpowiedniej prędkości. Ponieważ przekraczanie jej grozi nie zdążeniem wyhamowania w razie jakiejś nagłej sytuacji. Samochód, którym podróżujemy powinien przechodzić regularnie dokładny przegląd techniczny. Przed wyjazdem należy upewnić się, że pojazd jest nie tylko sprawny, ale również odpowiednio wyposażony, m.in. w działającą gaśnicę, uzupełnioną apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Warto mieć świadomość tego, gdzie te gadżety są zainstalowane w naszym pojeździe.

Szczególnie ta informacja poświęcona jest dla kobiet, ponieważ to one zazwyczaj nie zawracają sobie głowy takimi rzeczami. A szkoda, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy mogłaby się przydać taka informacja. Może to właśnie ona w kryzysowej sytuacji mogłaby uratować nam samym lub komuś innemu życie. Warto poszerzać swoją informację nie tyle tylko dla kogoś lecz dla nas samych, ponieważ jest to inwestowanie w swoje bezpieczeństwo. Szczególnie warto dbać o posiadanie takiej wiedzy gdy regularnie wozimy nasze dzieci lub inne osoby, którym jako pasażerom należy się bezpieczeństwo oraz rozwaga. Dlatego kto czyta nie błądzi. Doskonalmy się w naszej jeździe aby każdemu jeździło się na drogach dobrze i bezpiecznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here