Objawy i diagnostyka poronienia

Wady genetyczne, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowy rozwój zarodka to częsta przyczyna poronień przed ukończeniem 22. tygodnia ciąży. Przykra sytuacja kliniczna występuje u niemal 15-25% ciąż, a wraz z wiekiem kobiety ryzyko utraty ciąży wzrasta. Należy dodać, że duży odsetek to poronienia na bardzo wczesnym etapie, kiedy kobieta nie jest nawet świadoma zapłodnienia. Jakie zatem są objawy poronienia i jak można wspomóc organizm, by uniknąć takiej sytuacji klinicznej?

Przyczyny poronienia

Zakłada się, że płód po 22. tygodniu ciąży jest zdolny do przeżycia. Wiąże się to oczywiście z przedwczesnym porodem, jednak po tym czasie ryzyko utraty ciąży znacznie spada. Istnieją jednak czynniki, które bezpośrednio wpływają na przebieg ciąży i jednocześnie podnoszą ryzyko jej przedwczesnego zakończenia. Oto najczęstsze przyczyny:

  • wiek rodziców;
  • stan zdrowia matki, w tym choroby typu: cukrzyca, choroby tarczycy, inne zaburzenia hormonalne, zakażenia wirusowe, choroby zakaźne, nieodpowiedni styl życia;
  • wady genetyczne zarodka;
  • zmiany anatomiczne w obrębie narządów rozrodczych;

Objawy poronienia

Najczęstszym objawem poronienia jest krwawienie z dróg rodnych kobiety. Zazwyczaj pojawia się również ból w podbrzuszu. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde krwawienie wiąże się bezpośrednio z poronieniem. Podczas burzy hormonalnej w ciąży, w organizmie dochodzi do ogromnych zmian. Czasem pojawiają się niewielkie krwawienia, które są zupełnie normalne. Jednak każda taka sytuacja wymaga wzmożonej czujności i warto zasięgnąć opinii lekarza. Szczególnie, jeśli sytuacja dotyczy już drugiego trymestru.

Diagnostyka poronienia

Aby zdiagnozować pacjentkę i zarodek niezbędne jest badanie ginekologiczne i USG. Dzięki temu lekarz ginekolog ocenia stan szyjki macicy, jajo płodowe, pęcherzyk ciążowy. Sprawdza czynność serca, co jest dowodem na to, iż zarodek jest żywy.

Jak wspomóc organizm kobiety w ciąży?

Poronienie w pewnych sytuacjach jest nieuniknione. Kiedy zarodek jest niezdolny do przeżycia i rozwoju organizm sam reguluje daną sytuację kliniczną. Należy jednak wskazać na istotę suplementacji kobiety w ciąży, gdyż brak odpowiedniego środowiska do rozwoju płodu ma ważny wpływ na stan organizmu, co jednocześnie przekłada się na zarodek. Dlatego oprócz dobrych nawyków żywieniowych kluczowe jest dostarczenie poszczególnych składników diety, jak kwas foliowy, jod, DHA, witamina D3. Wszystko to, co zawiera Mamadha to niezbędna dawka witamin i składników mineralnych dla kobiet planujących ciążę, dla ciężarnych, czy dla mam karmiących.

Wejdź na Mamadha.pl i poznaj pełny skład suplementu, który znacznie wpływa na rozwój płodu i przebieg ciąży. To również bogate źródło cennych składników dla kobiet, które planują dziecko oraz wspomaganie mam podczas karmienia piersią. Znajdziesz tam również cenne porady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here