Czy i kiedy możemy korzystać z tarczy podatkowej

Tarcza podatkowa to działanie, które polega na obniżeniu podatku dochodowego poprzez finansowanie działalności za pomocą zewnętrznego kapitału obcego. Jak to wygląda w praktyce? Po zaliczeniu wydatków związanych z wykorzystaniem kapitału zewnętrznego w koszty uzyskania przychodu – obniżamy podatek dochodowy. Mogą to być rożne wydatki, przede wszystkim: odsetki od kredytów, raty leasingowe i inne opłaty z nim związane oraz odpisy amortyzacyjne od środków trwałych. Czy jest to dla nas korzystne? Minimalizowanie zobowiązań podatkowych w firmie może mieć znaczący wpływ na jej kondycję i płynność finansową.

1. Kto może korzystać z tarczy?

Tarcza podatkowa niestety nie jest dla wszystkich. To czy możemy jej używać zależy od tego, w jakiej formie jest opodatkowana nasza firma. I tak, dotyczy ona tylko podmiotów, które rozliczane są na ogólnych zasadach, czyli według skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Nie skorzystają z niej natomiast te przedsiębiorstwa, które rozliczają podatek dochodowy za pomocą karty podatkowej albo na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie jest to możliwe, ponieważ przy tego typu opodatkowaniu nie można obniżać podstawy opodatkowania o poniesione w związku z prowadzoną działalnością koszty.

2. Jak obliczamy tarczę podatkową?

Aby obliczyć wartość tarczy możemy skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, ale jest tez inny sposób. Służy do tego wzór matematyczny:

K = (1 – P) x W.

„P” jest to stawka podatku dochodowego, „W” to wydatki finansowe, a „K” jest to rzeczywisty koszt z uwzględnieniem tarczy.

3. Wykorzystanie tarczy w przypadku odliczania podatku VAT.

Jeśli w przedsiębiorstwie jest wykorzystywany pojazd, na tarczę wpływa sposób rozliczania podatku VAT z poniesionych na niego wydatków.

Jeśli samochód będziemy wykorzystywać zarówno służbowo jak i prywatnie – to od wydatków z nim związanych przysługuje nam 50% odliczenia podatku VAT. Co się dzieje wówczas z pozostałą połową podatku? Zwiększa nam kwotę wydatku netto, przez co staje się kosztem uzyskania przychodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here