Jednym z najważniejszych zadań rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, a także komfortu (podczas snu zapewni go odpowiedni materac dziecięcy). Składa się na to między innymi odpowiednia ilość ruchu i zabawy. Nie od dziś wiadomo, że większość maluchów wprost rozpiera energia. Żeby zapanować nad tą lawiną dziecięcego entuzjazmu, musimy zapewnić smykowi odpowiednią ilość zabaw, zarówno na świeżym powietrzu, jak i tych rozwijających myślenie. Dzięki takim działaniom, mózg dziecka oraz cały jego organizm rozwija się prawidłowo, a samopoczucie pociechy szybuje w górę. Warto organizować maluchom kreatywne zabawy rozwijające ich wyobraźnię.

Rozwój dziecka

materac dziecięcyW okresie od narodzin, aż do etapu wczesnoszkolnego (czyli około siedem-osiem lat) mózg dziecka jest elastyczny niczym plastelina, tudzież miękka glina. Jego wyobrażenie o świecie kształtuje się zazwyczaj właśnie wtedy, więc wiele od tego czasu zależy. Zanim samo zacznie piastować funkcję pana swojego losu i będzie samodzielnie poznawać świat, jego przedstawienie leży w gestii i należy do obowiązków opiekuna. Umysł młodego człowieka jest niczym gąbka, która chłonie wszystko- zarówno dobre, jak i negatywne rzeczy tego świata.

Co prawda, wtedy jeszcze nie jest w stanie pewnych rzeczy zrozumieć, ale jednak wyraźny świat w psychice zostaje odciśnięty. Czytanie książek to wspaniała forma spędzania czasu z dzieckiem, literatura wbrew pozorom wywiera diametralny wpływ na umysł, kształtuje wartościowego człowieka. Czym nasiąkła skorupka za młodu, tym cieszyć się będzie w przyszłości. Samo czytanie to jednak stanowczo za mało, zabawy ruchowe, gra w piłkę, berka, układanie klocków… To wszystko pozwala w korzystny tak dla rodzica, jak i dla dziecka sposób rozstrzygnąć problem nadpobudliwości dziecka i spożytkować jego ogromne zasoby energii.

Dieta dziecka

Poza zabawami ważna jest także urozmaicona, bogata w witaminy i składniki mineralne dieta, uwzględniająca przede wszystkim zdrowe produkty. „Jesteś tym co jesz”- jak głosi popularne przysłowie. Mieści cały kanon prawdy, bo faktycznie tak się dzieje. Nie faszerujmy dzieci chemią, lecz sami przygotowujmy wartościowe, zdrowe posiłki dla naszych pociech. Maluchy mają wielką słabość do wszelkiego rodzaju słodyczy, na co musimy mieć baczenie. O ile batonik raz na jakiś czas, zwłaszcza, po całym dniu nużącej zabawy, to nic złego, to już nagminne pochłanianie dużej ilości cukrów prostych zawartych w tego typu produktach, może okazać się groźne.

Prowadzi to do takich komplikacji jak próchnica, nadwaga, cukrzyca i innych schorzeń. Po prostu wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. Dlatego też rodzice powinni stanąć na straży zdrowia dziecka i mądrze dawkować słodycze, gdyż maluch sam nie pojmuje meritum problemu i nie uważa za nierozsądne pochłonięcie całej paczki cukierków na raz. Nie dajmy się uwieść maślanym oczkom podopiecznego i wykażmy się opanowaniem i siłą charakteru- wszak opieka nad żywą istotą, przyszłym obywatelem, spoczywa na naszych barkach! Nikt słaby nie podoła tak przytłaczającej odpowiedzialności.

Sen dziecka – jak materac dziecięcy wybrać?

materac dziecięcyNastępną kwestią jest odpowiednia ilość snu dziecka. Niewątpliwie, na jakość i komfort snu wpływa to, jak wygodne jest łóżko. Jaki materac dziecięcy? Co prawda korzystniej dla kręgosłupa malucha byłoby spać na twardszym materacu, natomiast niewątpliwie wygodniejszy jest jego bardziej miękki odpowiednik. Aby dziecko czuło się bezpieczniej, nie płakało w nocy i żeby zarówno rodzice, jak i ich pociecha należycie odpoczęli, można stosować różne tricki. Jednym z nich jest czytanie książki na dobranoc, tudzież wymyślanie własnego opowiadania dla maluszka.

Można również śpiewać kołysankę oraz otoczyć dziecko szczelnie różnorakimi maskotkami, których dotyk je uspokoi. W sklepach dostępne są materace do dziecięcych łóżek i łóżeczek, wykonane z przyjemnego w dotyku, łatwego w czyszczeniu materiału. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, zaś górna granica właściwie nie istnieje. Mnogość wzorów, kolorów, typów materaców lub pościeli może przyprawić o zawrót głowy. Z pewnością jest czego wybierać, zależnie od naszych preferencji oraz indywidualnych upodobań dziecka. Doskonałej jakości wypoczynek jest gwarancją, że następnego dnia nie obejdzie się bez wyczerpujących zabaw pełnego energii malucha.

Jak rozbudzić w dziecku ciekawość świata

Dzieci, swoją drogą, są bardzo kreatywne, więc należy ich motywować do równie kreatywnych i rozwijających wyobraźnię zabaw, oraz samodzielnie dawać im te możliwość. Stosując się do wszystkich zaleceń, można poprawić jakość życia dziecko niewielkim kosztem i otworzyć przed nim lepsze perspektywy na przyszłość. Rozbudzanie w młodym człowieku ciekawości świata to jedno z najważniejszych zadań opiekuna. Wychowanie wartościowego człowieka nie jest rzeczą prostą, ale bardzo ważną. Wartościowy człowiek to nie koniecznie magister, czy lekarz po wyższej uczelni. Nie powinno się oceniać wartości człowieka według jego pozycji, ale osobowości, zachowania i priorytetów życiowych. Przecież potrzebni są zarówno prawnicy czy lekarze po trudnych, wieloletnich studiach, jak i robotnicy, mechanicy czy sprzedawcy w sklepach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here