Łyżeczkowanie po porodzie

Nie jest specjalną tajemnicą, że urodzenie dziecka to dość trudne i z reguły niestety również bardzo bolesne doświadczenie. Poród często trwa długie godziny, wymaga wielu sił i odporności nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Na szczęście zakończenie tego procesu daje nieopisaną dawkę szczęścia – większość mam potwierdza, że widok dziecka, które właśnie przyszło na świat, jest idealną nagrodą za cały trud, ból i niedogodność. W zdecydowanej większości przypadków – po około 2-3 dobach – kobieta i noworodek opuszczają oddział szpitalny i rozpoczynają nowy etap swego życia. Pacjentka zjawia się u lekarza jedynie na kontrolę, zdjęcie szwów lub bilans niemowlęcia. Niestety, zdarzają się również trudniejsze przypadki, jeśli chodzi o zdrowie świeżo upieczonej mamy. Może się bowiem okazać, że powstały pewne komplikacje, wskutek których niezbędne jest łyżeczkowanie po porodzie. Czasem wykonuje się je tuż po urodzeniu dziecka, nim kobieta zostanie wypisana do domu, ale niekiedy dopiero po pewnym czasie okazuje się, że zabieg ten jest bardzo konieczny, ponieważ zdrowie pacjentki jest bardzo zagrożone.

Na czym polega łyżeczkowanie po porodzie?

Na czym polega łyżeczkowanie po porodzie?Łyżeczkowanie po porodzie to inaczej abrazja. Zabieg ten polega na oczyszczeniu macicy z niepotrzebnych części. Całość brzmi dość dziwnie, dlatego warto dokładniej wyjaśnić, w jakim celu zaleca się takie czynności. Zacznijmy od tego, że płód rozwija się przez 9 miesięcy w macicy, którą opuszcza w momencie porodu. Jednak oprócz urodzenia potomka kobieta musi chwilę później wydalić również łożysko, czyli specjalny, stworzony z tkanki łącznej narząd, który powstaje w momencie ciąży, by dziecko w życiu płodowym mogło odżywiać się i oddychać. Łożysko powinno w całości wyjść z macicy, jednak bywają sytuacje, gdy coś idzie nie tak i jego fragmenty pozostają we wnętrzu pacjentki. Wówczas trzeba przeprowadzić łyżeczkowanie po porodzie, a więc usunąć resztki tkanki łącznej, by nie zalegały w macicy. W przeciwnym razie może dojść do szeregu powikłań. To, że abrazja jest konieczna, nie zawsze da się to stwierdzić od razu, choć na wielu oddziałach łyżeczkowanie po porodzie przeprowadzane jest u niektórych kobiet standardowo, w celach profilaktycznych.

Na czym polega ten zabieg?

Na czym dokładnie polega łyżeczkowanie po porodzie i jak się odbywa? Nie jest to bardzo inwazyjny ani trudny zabieg, jednak wymaga zastosowania pełnej narkozy, czyli znieczulenia ogólnego. Po podaniu go, kobieta – która na czas operacji musi przyjąć pozycję zbliżoną do tej z fotela ginekologicznego – ma rozszerzaną szyjkę macicy. Następnie lekarz usuwa z niej pozostałe części z łożyska. Robi to, korzystając ze specjalistycznego sprzętu, a głównymi narzędziami są wzierniki oraz profesjonalna łyżeczka. To właśnie dzięki niej możliwe jest dokładne zebranie wszelkich resztek łożyska. Również od tego narzędzia wzięła się nazwa zabiegu, czyli łyżeczkowanie. Wszystko odbywa się szybko, bo zaledwie w kilka lub kilkanaście minut.

Oczywiście pacjentka musi mieć również czas na dojście do siebie z uwagi na fakt, że zastosowano znieczulenie. Jeśli w tym czasie nie jest już pacjentką oddziału położniczego, może zostać wypisana do domu, jednak dopiero po paru godzinach. Zwykle procedura nakazuje również, by nie opuszczała placówki medycznej samotnie – niezbędna jest osoba dorosła, która ją odbierze i udzieli pomocy w powrocie do domu. Najczęściej jednak łyżeczkowanie po porodzie wykonywane jest od razu, czyli w niedługim czasie od momentu przyjścia dziecka na świat, gdy matka i noworodek wciąż przebywają w szpitalu. Wówczas pacjentka z gabinetu zabiegowego lub sali operacyjnej zostaje przewieziona na salę, gdzie może spokojnie dochodzić do siebie. Bardzo ważne jest wówczas, by miała możliwość odpoczynku, ponieważ straciła wiele sił nie tylko w czasie porodu, ale też wskutek konieczności zabiegu medycznego.

Nie trzeba się obawiać łyżeczkowania

Nie trzeba się obawiać łyżeczkowaniaŁyżeczkowanie po porodzie sprawia często, że pacjentki mają niezwykle złe myśli, kojarząc ten zabieg z czymś negatywnym. Oczywiście, nie ma się co oszukiwać – operacja ta nie jest raczej najprzyjemniejsza. Jednak dzięki znieczuleniu kobieta ma zminimalizowany ból i dyskomfort. Dodatkowo trzeba podkreślić, że łyżeczkowanie po porodzie w wielu wypadkach ratuje pacjentce jej zdrowie, a często nawet życie. Jeśli fragmenty łożyska pozostaną w jej narządach wewnętrznych, wówczas w krótkim czasie dojdzie do bardzo niebezpiecznych komplikacji, jak np. zakażenie.

 

Zabieg oczyszczania macicy trzeba wykonywać jednak bardzo umiejętnie i precyzyjnie, by nie doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń w budowie i funkcjonowaniu układu rozrodczego. Brak dokładności może spowodować również wiele objawów, które świadczą o tym, że u pacjentki pojawiły się powikłania. Symptomem takim jest intensywny ból (w brzuchu lub podbrzuszu). Pacjentka może też bardzo krwawić, mieć gorączkę, bóle i zawroty głowy, a także dolegliwości związane z układem pokarmowym, jak zaparcia, biegunki, wymioty, mdłości. O takich sytuacjach należy oczywiście jak najszybciej powiadomić specjalistę.

[Głosów:20    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here