ból głowy

Ból głowy należy do najpopularniejszych choroby, z którymi cierpiący zgłaszają się do lekarza. Symptom spowodować potrafią rozmaite etiologie – jedną spośród nich jest hałas – element powszechny, przed jakim jeszcze trudniej się chronić. Natomiast ekspozycja na hałas ból głowy może wywoływać i dodatkowo wpływa niekorzystnie na każdy system – powoduje zniszczenia słuchu, zakłócenia wzroku, schorzenia koncentracji, trudności w kształtowaniu się (u dzieci), a chociażby dolegliwości układu krążenia i układu pokarmowego. Informacja o szkodliwych skutkach hałasu jeszcze jest niska – więc 25. kwietnia ustanowiono Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Hałas – niebezpieczna codzienność

Hałas i ból głowy przez niego wywoływany to element wszechobecny, z którym jesteśmy każdego dnia, zapominając o istotnych zasadach czystości słuchu. Składa się, iż szkodliwa jest chociażby kilkugodzinna ekspozycja na 80 decybeli (dB) (stopień hałasu wydawanego przez ruch uliczny), zwłaszcza dla dzieci. Stałymi źródłami zbędnego hałasu są samochody, autobusy, tramwaje lub kolej. Specjaliści zwracają uwagę na niebezpieczeństwa na lotniskach czy w bliskiej odległości od takich obiektów (specjalnie dla osób przebywających w strefie). Składa się, iż silnik odrzutowy generuje hałas na poziomie 140 dB, start odrzutowca zaś trzyma się z emisją 150 dB. Natomiast nie można zapominać, iż chociażby dźwięk dzwonka w szkole podstawowej generuje hałas na poziomie 100-110 dB, a koncertu rockowego – 110-120 dB. W konsekwencji długotrwałej ekspozycji na hałas drastycznie rozwija się ilość wypadków niedosłuchu pośród młodych pacjentów. Kłopot dotyczy jeszcze mniejszych grup wiekowych.

bóle głowy mogą mieć różną przyczynę

Hałas uszkadza komórki słuchowe

Każdy spośród nas jest pewny zapas komórek słuchowych. Ta rezerwa winna wystarczyć na dalekie lata – do późnej starości. Natomiast wyniki badań wykazują, iż naprawdę nie jest – współcześnie tracimy bezcenne komórki zdecydowanie wcześniej. Komórki słuchowe znajdują się w uchu wewnętrznym, w obrębie tzw. ślimaka. Poszczególne komórki specjalizują się w odbiorze danych częstotliwości: wysokich, średnich czy niskich (jedna komórka nie może także odbierać każdej częstotliwości). Od tej „pracy” zależy lokalizacja komórek w pewnej dziedzinie ślimaka. Na początku hałas prowadzi do zniszczeń komórek słuchowych dostosowanych do wielkich częstotliwości – przyspieszając proces fizjologicznego starzenia się słuchu. W końcu chociażby u młodych osób może dojść do ubytku słuchu.

Wyniki hałasu – (nie tylko) uciski głowy

Ból głowy może być objawem urazu akustycznego, czyli odbiorczego zniszczenia słuchu stworzonego przez hałas. W czasach ostrych do dolegliwości towarzyszących należą m.in. ucisk oraz szumy uszne, krwawienie z ucha. W przypadkach przewlekłego urazu akustycznego pacjentom doskwiera obustronne upośledzenie słuchu, odczucie ciśnienia w uchu oraz głowie oraz problemy z uwagą. Długa ekspozycja na hałas ponad 85 dB z zasady skutkuje trwałym ubytkiem słuchu, szczególnie u najmniejszych pacjentów. Więc należy edukować rodziców i opiekunów, iż dzieci nie powinny znajdować się blisko włączonej wiertarki czy kosiarki; nigdy nie zabierać ich na koncerty muzyczne (czy mieć z dala od głośników).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here