W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych chorób. Jedne są bardziej niebezpieczne dla ludzkiego życia, inne mniej. Jednak każda z nich powoduje niepokój oraz strach. Wśród chorób możemy wyróżnić te, które mają bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne – działanie różnych organów ciała, a także takie, które wywierają ogromny wpływ na mózg człowieka.

Choroby psychiczne

Dziecko nadpobudliweWśród chorób psychicznych możemy wymienić takie jak: schizofrenia, afektywność dwubiegunowa czy zaburzenia osobowości Borderline. Niektóre choroby ujawniają się w młodym wieku, inne przychodzą wraz z dorastaniem. W dzisiejszych czasach popularnym zaburzeniem wśród dzieci i młodzieży jest choroba psychoruchowa zwana ADHD. Należy jednak pamiętać, że nie każde dziecko które jest ruchliwe i nie umie usiedzieć na miejscu musi posiadać to zaburzenie. Głównymi objawami jakie posiada dziecko nadpobudliwe są m.in brak koncentracji, który wyrażany jest poprzez nieuważne słuchanie, łatwe rozpraszanie się, małą spostrzegawczość.

Dziecko nadpobudliwe

Innym objawem występującym przy tego typu zaburzeniu jest impulsywność. Dziecko takie często podejmuje pochopne decyzje, wyrywa się do odpowiedzi zanim zostanie o nią poproszone, często wydaje się agresywne. Wszystkim tym symptomom towarzyszy nadmierna ruchliwość. Ciężko jest takiej osobie usiedzieć na miejscu. Można zauważyć nerwowe ruchy rąk i nóg. Dzieci nie umieją spokojnie odpoczywać ani bawić się. Zazwyczaj mają problem z zaśnięciem. Zauważa się u ich zachowania głośne i hałaśliwe. Osoby z ADHD z trudnością nawiązują kontakty interpersonalne. W większości koncentrują się na sobie i nie potrafią przyjąć przegranej. Chcą być we wszystkim pierwsze i nie potrafią czekać na swoją kolej.

Warto zgłosić się do lekarza psychiatry

Należy pamiętać, że jeśli rodzic zauważy podobne zachowania u swojego dziecka, powinien zgłosić się ze swoim podopiecznym do lekarza psychiatry, który określi jednostkę chorobową. Istnieje wiele sposobów i metod leczenia nadpobudliwości psychoruchowej oraz jej wyciszenia. Specjaliści wykorzystują terapię indywidualną, farmakoterapię, ćwiczenia koncentracji i uwagi. Ważnym elementem jest także terapia rodzinna oraz reedukacja. Zaburzenia te z czasem ustępują i stają się łatwiejsze do opanowania. Młody człowiek zaczyna sobie lepiej radzić z własnymi emocjami i opanowuje negatywne zachowania.

Rodzice dziecka, które ma problem z nadpobudliwością muszą zdawać sobie sprawę z tego, że mózg ich wychowanków funkcjonuje inaczej niż mózg zdrowych dzieci. Osoba z ADHD jest naładowana bodźcami, których często sama nie rozumie. Wewnętrzny świat takiego dziecka jest chaotyczny, a dźwięki zewnętrzne wydają się głośniejsze i nie do zniesienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here