Kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Wszyscy rodzice zadają sobie czasem pytanie o to w jakich warunkach mogą przewozić w samochodzie swoje pociechy. Kiedy dziecko może jeździć z przodu a kiedy z tyłu auta? Czy zawsze musi siedzieć w foteliku? Na powyższe pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście. Na początku odpowiedź na pierwsze z postawionych we wstępie pytań.

Kiedy dziecko może jeździć z przodu samochodu?

Kiedy dziecko może jeździć z przodu samochodu?Nasze pociechy zgodnie z polskim kodeksem drogowym mogą być przewożone na przednim siedzeniu pasażera. Muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest wymóg aby dziecko siedziało w foteliku zwróconym tyłem do kierunku jazdy. Kolejnym niezbędnym warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej pasażera. Zwłaszcza ten warunek nastręcza wielu problemów. Często po włożeniu fotelika do samochodu możemy zapomnieć o wyłączeniu poduszek. Podobnie sytuacja wygląda w sytuacji odwrotnej – po wyciągnięciu fotelika możemy zapomnieć o ponownej aktywacji poduszki. Takie zapominalstwo może być fatalne w skutkach zarówno dla dziecka jak i dorosłego pasażera. Podczas wypadku, gdy dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy aktywująca się poduszka powietrzna uderza w tył fotelika z prędkością, która może dochodzić do trzystu kilometrów na godzinę. Może to spowodować poważne urazy kręgosłupa oraz narządów wewnętrznych dziecka. Nietrudno też wyobrazić sobie jak może zakończyć się wypadek dla pasażera, który usiadł na miejscu z wyłączoną poduszką powietrzną.

Kiedy natomiast dziecko musi siedzieć w foteliku?

Zgodnie z nowymi przepisami czynnikiem decydującym nie jest tu wiek lecz wzrost dziecka. W przypadku gdy dziecko ma powyżej 150 centymetrów wzrostu nie musi już ono podróżować w foteliku. Od reguły tej przewidziano jednak trzy wyjątki. Pierwszym z nich jest waga dziecka. Gdy wynosi ona powyżej trzydziestu sześciu kilogramów, co w efekcie uniemożliwia zakup fotelika, może być ono przewożone bez niego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik a podróżuje w nim troje dzieci. Jedno z nich może wówczas podróżować bez fotelika lub podkładki. Dodatkowym warunkiem wymaganym jest aby dziecko miało ukończony trzeci rok życia. Dzieci mogą również podróżować bez fotelika w przypadku gdy przemieszczają się w taksówce, karetce lub pojeździe należącym do policji bądź straży miejskiej.

Jak widać odpowiedź na pytanie kiedy dziecko może jeździć z przodu oraz o to kiedy może przemieszczać się bez fotelika nie jest wcale prosta. Zwłaszcza konieczność pamiętania o aktywacji bądź dezaktywacji poduszki powietrznej może przysporzyć nam wielu trudności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here