Dziecko FAS

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Jest to czas nadziei, spełnienia i oczekiwania na nowe życie, maleńkiego człowieka. Podczas tych 9 miesięcy, przyszła mama całą swoją uwagę skupia na właściwym odżywianiu, odpoczynku i regularnych wizytach lekarskich. Po prostu dba o zdrowie swoje i tym samym swojego nienarodzonego dziecka.
Czas ciąży jest niezwykłym momentem dla kobiety, oswaja się ona z myślą o dziecku, postrzeganiu siebie jako rodzica, przewartościowuje całe swoje dotychczasowe życie.

Czas ciąży

Dziecko FASTeraz najważniejszy stanie się jej maluszek i to własnie on będzie numerem 1 dla swojej matki przez całe życie. Kobieta z niecierpliwością oczekuje dnia narodzin dziecka, nie może się już doczekać, kiedy go zobaczy i dotknie, przytuli po raz pierwszy. Z ogromną satysfakcją i wielką frajdą kompletuje wyprawkę dla noworodka. Kupuje całą masę pięknych ubranek niemowlęcych, ogląda wózki i łóżeczka dziecięce. Te wszystkie rzeczy dla bobasa są tak urocze, że przyszła mama spędza w sklepach z akcesoriami dla maluszków całe długie godziny.

Nie wszystkie dzieci, mają tyle szczęścia. Nie wszystkie są upragnione i wyczekiwane. Nie każda kobieta cieszy się z ciąży i maluszka, którego oczekuje. Są kobiety, dla których butelka taniego wina jest ważniejsza niż ich nienarodzone dzieci. Takie matki nie dbają o swoje zdrowie w ciąży, nie przejmują się stanem swoich nienarodzonych dzieci i nie martwią się, że spożywanie przez nie znacznych ilości alkoholu znacząco wpłynie na ich nieprawidłowy rozwój.

Dziecko FAS

Dziecko fas, to dziecko urodzone przez matki nadużywające alkoholu w ciąży. U takiego maluszka stwierdza się szereg nieprawidłowości rozwojowych podczas trwania życia płodowego i tuż po porodzie. Noworodki fas mają niską masę urodzeniową, zniekształcone rysy twarzy i uszkodzenia rozwojowe. Dziecko fas które przychodzi na świat już w momencie narodzin obciążone jest wieloma wadami rozwojowymi, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Ich mózg jest uszkodzony, ponieważ jeszcze w okresie płodowym doświadczyły działania alkoholu.

Jednak nie każda kobieta, która rodzi dziecko fas, nadużywała alkoholu w ciąży. Zdarza się, że kobieta nie wiedząc, że spodziewa się dziecka, w pierwszych trzech miesiącach pije większe ilości alkoholu (nie mówimy tu o alkoholizmie) doprowadza nieświadomie do zaburzeń rozwojowych swojego nienarodzonego jeszcze dziecka.
Pierwsze miesiące życia płodowego są bardzo ważne dla rozwijającego się nowego życia i własnie wtedy mogą na niego wpływać szkodliwe czynniki, jak np alkohol.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here