Dziecko chrapie

Zdrowy sen jest bardzo ważny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wiele czynników może zaburzać jego jakość. W śnie regenerują się nasze ciała i mózgi. Każdy człowiek potrzebuje około 8 godzin snu na dobę. Dziecko, im mniejsze tym potrzebuje go więcej. Dobrze wyspane, wypoczęte dziecko chętnie się bawi i uczy. Nie zawsze jest jednak prosto osiągnąć taki stan.

Dziecko chrapie

Dziecko chrapieZdarza się, że naszemu synkowi lub córce trudno zasnąć, a gdy już zaśnie zaczyna chrapać. Chrapanie nie sprzyja regeneracji organizmu, ponieważ wtedy nieprawidłowo się oddycha. Co więcej może to przeszkadzać pozostałym domownikom, a największy dyskomfort może czuć rodzeństwo, śpiące w tym samym pokoju. Ten, kto cierpi na tę przypadłość, najczęściej uważa, że wcale nie chrapie, a jeśli już, to rodzina wyolbrzymia problem. Sporym wyzwaniem jest przekonać taką osobę o problemie.

Zabieg usunięcia migdałków

Przyczyn chrapania u dzieci i nastolatków może być wiele. Jedną z najczęstszych jest szybki wzrost trzeciego migdała. Migdałek staje się nieproporcjonalnie duży do jeszcze niewielkiego gardła. Jeśli dziecko chrapie, warto skonsultować to z lekarzem, który najprawdopodobniej da nam skierowanie do specjalisty, a ten zdecyduje czy konieczny będzie zabieg usunięcia migdałków. Migdały pełnią ważne funkcje w organizmie, dlatego lekarze bez konkretnych wskazań nie podejmują się operacji. Wiedzą po prostu z doświadczenia, że zabieg pomaga zwalczyć problem chrapania, ale nie zawsze wyeliminuje ryzyko chorób. Dlatego decyzja o nim musi być dobrze przemyślana.

Wiele dzieci przechodzi ten zabieg pomyślnie, ale ważnym do niego wskazaniem są częste infekcje górnych dróg oddechowych. Dziecko w wyniku przerostu migdałów nie może się prawidłowo rozwijać, nie może skoncentrować się na nauce. Najczęściej możemy rozpoznać takie dziecko po otwartej buzi i oddychaniu przez usta. W takich warunkach mózg nie jest odpowiednio dotleniony, dlatego tak ciężko o koncentrację, co bezpośrednio przekłada się na wyniki w nauce. Zdarza się, że migdały są tak duże, że uciskają na narząd słuchu, powodując niedosłyszenie.

Warto być uważnym i obserwować dziecko, jeśli nie występują objawy w postaci częstych bólów gardła i infekcji, można za pozwoleniem lekarza wstrzymać się z zabiegiem usunięcia migdałków.

Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, organizm sam poradzi sobie z kłopotliwym problemem chrapania. Jedno jest pewne, nie należy tego całkiem zlekceważyć i uznać za niegroźny objaw.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziecko w aucie
Następny artykułDziecko FAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here