dziecko a rozwód
fot. pexels.com

Rozwód to bardzo trudny temat, nie tylko dla rodziców dziecka, ale również dla niego samego i innych bliskich osób z rodziny. W zależności od tego, jak przebiega, dziecko może odczuwać różną gamę emocji. Jak przygotować dziecko do rozwodu, na co zwracać uwagę, jak się zachowywać? Sprawdźcie!

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/dziecko-po-rozwodzie/

Rozwód boli

To bardzo bolesny temat, który potrafi wprowadzić ogromny chaos do życia codziennego. Cierpią nie tylko rodzice, którzy rozchodzą się z powodów znanych sobie, ale przede wszystkim cierpi na nim dziecko, które nie rozumie sytuacji.

Dziecko może czuć się niekochane, porzucone, niechciane, a także może czuć, że to ono stanowi problem w życiu rodziców, którzy przestali się kochać. To bardzo częste emocje u dzieci rozwodników, które czują się przyczyną całego przykrego wydarzenia. Zwłaszcza, gdy słyszy jak rodzice się kłócą, nierzadko o dziecko i opiekę nad nim.

Jak przygotować dziecko do rozwodu?

Aby nie dopuścić do tego, by dziecko czuło się niekochane, należy je zapewniać o swojej miłości i wytłumaczyć sytuację. Dziecko ma prawo wiedzieć, dlaczego rodzice się rozchodzą, co jest tego przyczyną, a także co będzie dalej, zwłaszcza z nim samym.

Dziecko kocha bezwarunkowo, oboje rodziców.  Przyzwyczajone do ich obecności w życiu codziennym nie jest w stanie sobie wyobrazić nadchodzących zmian, a także braku obecności któregoś rodzica każdego dnia. To normalne, że dziecko w takiej sytuacji czuje się przerażone.

Nie chcąc jednak dopuścić do sytuacji, w której dziecko zamknie się w sobie, porozmawiajcie z nim razem, w końcu oboje jesteście rodzicami. Zapewnijcie dziecko o tym, że nadal będziecie obecni w jego życiu, że sytuacja wymaga tego, abyście już nie byli razem, lecz nie z jego powodu. Dziecko będzie was potrzebowało mocniej, lecz w atmosferze spokoju i miłości, a nie kłótni i nienawiści. Pamiętajcie, że to nie ono zawiniło sytuacji i nie przenoście na nie negatywnych emocji.

Przeczytaj też: http://mamaenter.pl/karmienie-cesarskim-cieciu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here