ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu

Ciąża jest błogosławionym stanem dla kobiety. Może ona wówczas przeżywać fantastyczne odczucia, jakim jest tworzenie się w jej łonie nowego życia. Jedna ciąża jest już wielkim przeżyciem, a co dopiero jeśli w łonie matki rozwija się więcej niż jedno życie. Ciąża bliźniacza jest podwójnym przeżyciem dla matki. Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu – zapraszamy do lektury.

Jak wygląda ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu?

ciąża bliźniacza tydzień po tygodniuKażda ciąża jest inna, ponieważ każdy człowiek jest indywidualną jednostką i dodatkowo każda kobieta przechodzi swoją ciąże inaczej. Jednak można wyszczególnić kilka etapów przechodzenia ciąży, które można zakwalifikować do wszystkich standardowych i prawidłowo rozwijających się ciąży. Pierwszy tydzień ciąży należy liczyć od pierwszego dnia miesiączki. Drugim tygodniem ciąży jest zakończenie miesiączki i w tym tygodniu następuje owulacja, czyli uwolnienie jajeczka, które jest gotowe na spotkanie z plemnikiem. Proces owulacji trwa od czterech do pięciu dni. Kobieta wtedy uwalnia z pochwy dużą część śluzu. Zatem może ona zauważyć u siebie kiedy występuje dany proces. Zapłodnienie komórki jajowej następuje dopiero w trzecim tygodniu ciąży.

Czwarty – siódmy tydzień ciąży

Czwarty tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta może już zaczynać odczuwać pierwsze objawy ciąży. Do tych objawów zalicza się: bolesność piersi, częste oddawanie moczu, ogólne zmęczenie, senność. Może także wystąpić niewielkie krwawienie, które często mylone jest z miesiączką. Piąty tydzień ciąży to czas kiedy już zauważamy brak miesiączki. Wówczas jest podstawa do zrobienia testu ciążowego i wynik jest pozytywny. W przypadku ciąży bliźniaczej druga kreska będzie bardziej wyraźna niż w przypadku ciąży pojedynczej a to za sprawą wysokiego poziomu poziomu hormonów ciążowych. Warto w tym czasie udać się do ginekologa. Jeżeli jeszcze chciałabyś się wstrzymać to nie dłużej niż do ósmego tygodnia ciąży. Szósty tydzień ciąży to czas dla odczuwania silnych mdłości a także wrażliwości na różne zapachy. Siódmy tydzień ciąży to czas, gdy kobiety w ciąży przybierają na wadze lub tracą kilogramy z powodu częstych wymiotów. Obie sytuacje w tym okresie są normą. W tym tygodniu kształtują komory serduszek bliźniaków.

Ósmy – trzynasty tydzień ciąży

Ósmy tydzień ciąży to czas na szybsze przybieranie na wadze, a także puchnięcie nóg. Bliźniakom kształtują się oczy i uszy. Dziewiąty tydzień ciąży to czas podwyższonego hormonu progesteronu i estrogenu, przez co mogą występować krwawienia z nosa. Wzrost hormonów wiąże się także ze zmiennymi nastrojami i rzadkimi już omdleniami. Bliźniaki sięgają już do 2,5 centymetra i ważą około czterech gramów, które reagują na dotyk i zaczynają się coraz częściej ruszać, choć nie jest to jeszcze odczuwalne dla kobiety w ciąży. Płody mają już powieki, nadgarstki, kostki, paluszki, uszy i przypominają wyglądem małych ludzi. Kolejne trzy tygodnie to czas odczuwania gorąca przez matkę a także nasilenia się huśtawek nastroju. Brzuszek ciążowy zaczyna być widoczny, ponieważ to ciąża podwójna, zatem będzie on rósł w podwójnym tempie.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to tygodnie od czternastego do dwudziestego szóstego. Twarze bliźniaków są już wyraźnie ukształtowane. Zaczynają rosnąć im włosy na ciele. Brzuch mamy jest już bardzo wyraźny, u której może występować niedokrwistość, która pojawia się dosyć często przy ciążach mnogich. Macica rośnie dużo szybciej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Nogi puchną znacznie częściej. Szesnasty tydzień to czas, w których ginekolog na podstawie wykonanego usg może określić prawdopodobną płeć dziecka. Jeżeli oczywiście w danym momencie dziecko się ułoży prawidłowo. Kształtują się w tym czasie także odciski palców bliźniaków. Wytwarza się na ciele bliźniaków lunago, czyli miękki meszek, który zanika zaraz przed lub od razu po urodzeniu. Pod koniec drugiego trymestru bliźniaki ważą po około 700 gramów i ruszają się bardzo zwinnie.

Trzeci trymestr ciąży

ciąża bliźniacza tydzień po tygodniuTrzeci trymestr rozpoczyna dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Wówczas dzieci potrafią już dobrze oddychać i rozwija im się mózg a także płuca. To jest również czas dla pierwszych snów bliźniaków. W kolejnych tygodniach ciąży bliźniaczej mózgi szybko się rozwijają, a układ pokarmowy powinien być już całkowicie ukształtowany. Dzieci mają coraz mniej miejsca, dlatego mniej się ruszają. W trzydziestym drugim tygodniu ciąży bliźniaki mogą już przybierać pozycje do porodu. W niektórych przypadkach może się to zdarzać trochę później. W następnych tygodniach warto już spakować torbę do szpitala, ponieważ może to już być czas porodu.

Poród

Bliźnięta rodzą się zazwyczaj wcześniej niż w ustalonym terminie. Ostatnie dni ciąży to tworzenie się przeciwciał wśród bliźniaków od mamy, przez co zdobywają pierwszą odporność oraz nabierają masy. To jest także czas dla tworzenia się ochronnej warstwy tłuszczu pod skórą.Warto znać standardowe symptomy ciąży, które nie oznaczają nic złego a wręcz przeciwnie, oznaczają prawidłowo rozwijającą się ciążę. Wówczas możemy oszczędzić sobie w czasie ciąży niepotrzebnych nerwów i wiedzieć kiedy należy udać się do lekarza. Takie podstawowe informacje powinna znać każda kobieta, która jest w ciąży aktualnie lub planuje w nią zajść w najbliższym czasie.

[Głosów:7    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here