mocz

Badanie moczu to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Pozwala ocenić ogólna kondycję organizmu. Z wyników badania moczu dowiemy się nie tylko o problemach związanych z układem moczowym, ale również o stanie chorobowym o innym podłożu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i o czym mogą świadczyć wyniki badania moczu

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/badanie-ogolne-moczu-wlasciwie-interpretowac-wyniki-badania-moczu/

Dlaczego warto wykonywać regularnie badanie moczu

Badanie moczu to proste, mało inwazyjne badanie, które pozwala na zdiagnozowanie stanów chorobowych w organizmie. Warto wykonywać je regularnie raz na pół roku w ramach profilaktyki. Wiele chorób w tym tych dotyczących nerek, nie daje swoistych objawów na wczesnych stadiach rozwoju, kiedy szanse na wyleczenie są najwyższe. Badanie moczu pokaże nam, że w organizmie zachodzą niekorzystne procesy jak procesy zapalne, zanim choroba rozwinie się.

Badanie moczu i wyniki

Warto zadbać o to tym bardziej, że samo badanie jest mało angażujące. Wystarczy zebrać mocz do wyjałowionego pojemnika, który możemy zakupić w aptece. Najlepiej, aby był to pierwszy poranny mocz. Dzień przed pobraniem próbki nie należy spożywać alkoholu. Wyniki są zazwyczaj dostępne jeszcze tego samego dnia. Większość laboratoriów oznacza niepokojące wskaźniki wartości, które mogą świadczyć o stanie chorobowym bądź pewnych zaburzeniach. Nie należy jednak samodzielnie ich interpretować i niepokoić  z powodu pewnych odchyleń od normy. Na badanie moczu ma wpływ wiele czynników, które nie oznaczają nic złego.

Analiza moczu obejmuje kilka czynników. Pierwszym z nich jest barwa. Prawidłowy odcień moczu to słomkowożółty. Intensywniejsza żółta barwa może świadczyć o przyjmowaniu zbyt małej ilości płynów, z kolei jasnożółta  – o dużym nawodnieniu organizmu. Niepokojąca może być pomarańczowy, czerwono-różowy i czerwono-brunatny odcień moczu. Ta pierwsza może świadczyć o dużej ilości bilirubiny w moczu co sugeruje problemy z wątrobą. Pozostałe mogą sugerować problemy z nerkami, w tym stany zapalne i nowotwory.

Przeczytaj też:  http://www.duzohumoru.pl/przewlekle-zapalenie-zatok-konieczna-operacja/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here